Dobeš podal demisi, Klaus ho jako ministra pochválil

Z Wikizpráv

Pátek

Josef Dobeš už nebude ministrem školství. Jak nahlásil již dříve, podal v poslední pracovní březnový den demisi, od 1. dubna ho oficiálně nahradí jeho náměstek Ladislav Němec. Prezident Václav Klaus ji z rukou premiéra Nečase tentokrát přijal. Nedlouho poté se Dobeš setkal s prezidentem, který ho v minulosti označil za nejlepšího polistopadového ministra školství. Dobeš dnes za podporu prezidentovi poděkoval.

Exministr školství zatím zůstává poslancem za Věci veřejné, o tom, zda se nevzdá i tohoto postu, se rozhodne do měsíce. Svým spolustraníkům zazlívá, že ve vládě souhlasili se škrty v rozpočtu ministerstva školství, což je podle něj v rozporu jak s programovým prohlášením vlády, tak s programem strany.

Věci veřejné nechtějí s obsazením uvolněného postu, který jim podle koaliční smlouvy náleží, spěchat. Kandidáty na ministerské křeslo jsou Milan Šťovíček, Dagmar Navrátilová nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová.

Dobeš odchází kvůli nesouhlasu s omezením rozpočtu ministerstva, kvůli kterému nemůže dodržet slib učitelům, že jim rezort zajistí zvýšení platu. V čele úřadu se ale také potýkal s kvalitou projektů na čerpání prostředků z evropských fondů, kritizován byl i za reformní plány ve vysokém školství, za špatnou personální politiku nebo za časté nekoncepční návrhy, které zase rychle stahoval. Čerstvě se stal terčem trestních oznámení a žalob kvůli zrušení rozhodnutí akreditační komise týkajícího se plzeňské právnické fakulty. Před rokem vadil koaličním partnerům také proto, že byl v minulosti zaměstnancem Bártovy bezpečnostní agentury ABL.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Dobeš definitivně končí, měsíc bude zvažovat, jestli zůstane ve VV. iDNES.cz [online]. 2012-03-30 [cit. 2012-03-31]. Dostupné z: [1].