Přeskočit na obsah

Filipíny chtějí řešit spory o Jihočínské moře mezinárodní arbitráží

Z Wikizpráv

Úterý

Čínská lidová republika si dělá nárok (vyznačený na mapce červenou čarou) na skoro celé Jihočínské moře

Filipínský ministr zahraničí Albert del Rosario oznámil, že Filipíny budou řešit své územní spory s Čínskou lidovou republikou ohledně Jihočínského moře mezinárodní arbitráží v souladu s 287. článkem Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu a její sedmou přílohou. Ministr v prohlášení dále uvedl, že se Filipíny k tomuto kroku odhodlaly až po vyčerpání skoro všech diplomatických i politických možností, kterými se již od roku 1995 snaží dosáhnout smírného řešení, a že již oficiálně o žádosti o arbitráž informoval čínskou velvyslankyni v Manile, kterou je Ma Kche-čching.

Filipíny i Čínská lidová republika patří mezi signatáře zmíněné úmluvy a podle filipínského názoru jsou v jejím rámci čínské územní požadavky nelegální. Jejich oprávněnost zpochybňují i některé další státy Sdružení národů jihovýchodní Asie, Brunej, Malajsie, Vietnam, které si také dělají nároky na různé části Jihočínského moře.

Zúčastněné strany arbitráže jsou podle Úmluvy o mořských právech povinny respektovat výsledek – pokud se ovšem nejedná o věc národní suverenity.

Související[editovat]

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Philippines seeks United Nations arbitration on South China Sea claims na anglických Wikizprávách.

  • Philippines 'to take South China Sea row to court'. BBC [online]. 2013-01-22 [cit. 2013-01-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Statement by Secretary of Foreign Affairs Albert del Rosario on the UNCLOS Arbitral Proceedings against China to Achieve a Peaceful and Durable Solution to the Dispute in the WPS [online]. 2013-01-22, [cit. 2013-01-24]. Dostupné online. (anglicky)