Gbagbo padl do rukou Ouattarových jednotek

Z Wikizpráv

Pondělí

Laurent Gbagbo

Nyní již bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo byl dnes zajat bojovníky podporujícími uznaného vítěze prezidentských voleb Ouattary. Byl zadržen v prezidentské rezidenci poté, co na ni OSN a Francie zaútočily raketami odpálenými z vrtulníků.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zdůvodnil útoky jednotek organizace tím, že Gbagbovy síly používaly těžké zbraně a navíc zaútočily na základnu OSN v Abidžanu a na Ouattarovo velitelství.

Mluvčí mise OSN v Pobřeží slonoviny Hamadoun Toure oznámil, že Gbagbo s manželkou byl zatčen. V samotném zajetí Gbagba se prý jednotky OSN neangažovaly. Rozhodující operaci provedli Ouattarovi vojáci spolu s francouzskými speciálními silami v síle více než 30 tanků a ozbrojených vozidel.

Zadržení Gbagba může ukončit čtyřměsíční politické napětí způsobené prezidentským dvojvládím. Gbagba postupně opouštěli jeho příznivci poté, co francouzské, mezinárodní i Ouattarovy síly zvyšovaly tlak na jeho pozice. Jen necelé dvě hodiny před Gbagbovým zatčením se vzdaly více než tři stovky členů jeho republikánské gardy.

Stále ale pokračují násilnosti. Především řada mladých příznivců Gbagbovy politické strany útočí na své protivníky. Podle Toureho je nyní návrat k pořádku hlavní prioritou: „V průběhu bojů jsme viděli nárůst aktivit banditů. Mladí ozbrojení lidé se vlamovali do domů, přepadali auta, kradli mobilní telefony a cennosti. To je třeba zastavit,“ řekl.

Ouattarovi zástupci prohlásili, že Gbagbo bude postaven před soud za zločiny proti lidu země.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]