Z Wikizpráv

Svátky[editovat]

Jmeniny
Jakub, Timur

Z domova[editovat]

 • Odhozených injekčních stříkaček a jehel v Ostravě přibývá

  Téměř 2700 použitých injekčních stříkaček posbírali od začátku roku v Ostravě městští strážníci. Je to víc než za celý rok 2008 dohromady a už teď to představuje zhruba tři čtvrtiny množství zajištěného v celém loňském roce. Sběr nebezpečných nástrah probíhá v ulicích, ale s ještě větší péčí na dětských hřištích.

 • Příbramský aquapark nefunguje, do věci se vložilo město

  Vedení příbramské radnice už došla trpělivost se špatným fungováním zdejšího aquaparku a začaly padat hlavy. Hlavním problémem jsou nedokončené opravy a zavřený venkovní bazén nepřipravený na letní sezónu. Na urychlenou nápravu bude dohlížet místostarosta Ivan Šedivý.

Ze světa[editovat]

 • Izrael odmítl plán OSN na prošetření zásahu na lodích do Gazy

  Navzdory odporu Izraele postupuje vyšetřování květnového zásahu na konvojích do Gazy, které vede komise Organizace spojených národů. Izrael odmítl rozhodnutí Rady OSN pro lidská práva vyšetřovat tento zásah, při kterém armádní síly obsadily lodě aktivistů snažící se prorazit blokádu Gazy. Devět aktivistů bylo zabito.

 • Ministr zakázal na syrských univerzitách šátky zakrývající celou tvář

  Syrský ministr školství vydal dekret, který zakazuje ženám v univerzitách nosit šátky, jež zakrývají jejich tváře. Rozhodnutí vyvolalo různorodou reakci. Ministr Gaít Barakat prohlásil, že zákaz vstupu na univerzitní půdu pro ženy, které nosí niqáb, bylo vyvoláno „požadavkem řady rodičů“. Tito rodiče podle něho nechtějí, aby jejich děti byly vzdělávány v „prostředí extrémismu“. Dekret následuje po jiném rozhodnutí, kterým bylo propuštěno na 1200 učitelek, které nosí ve třídě muslimský šátek. Úředníci tehdy zdůrazňovali, že Sýrie je sekulární společnost a že extrémismus je nepřijatelný.

Věda a technika[editovat]

Kultura[editovat]

Ekonomika[editovat]

Sport[editovat]

Úmrtí[editovat]

Zdroje[editovat]