Přeskočit na obsah

Jamajčané na závěr mistrovství světa překonali světový rekord

Z Wikizpráv

Neděle

Abel Kirui obhájil maratonský titul z Berlína

Mistrovství světa v atletice 2011 se uzavřelo světovým rekordem. V poslední disciplíně programu, štafetě na 4×100 m mužů se jamajské kvarteto Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake a Usain Bolt postaralo o přepsání historických tabulek časem 37,04 sekundy. Jamajčanům přitom chyběl bývalý světový rekordman na 100 metrů Asafa Powell, který je zraněný.

Druzí skončili Francouzi a třetí reprezentanti malého karibského státu Svatý Kryštof a Nevis, Američané po kolizi na třetí předávce finále nedokončili. Dosavadní světový rekord měl hodnotu 37,10 sekundy a drželi ho rovněž Jamajčané v sestavě, která získala zlato na olympijských hrách v Pekingu.

Osmý titul mistryně světa v kariéře získala v ženské sprinterské štafetě Spojených států Allyson Felixová, z Tegu má celkem dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

Na vlastní rekord šampionátu sice nezaútočil Keňan Abel Kirui, ale čas dvě hodiny, sedm minut a 38 sekund je přesto druhý nejlepší v historii mistrovství. Nejvyšší v historii je ale odstup, s jakým Kirui vyhrál. Druhého krajana Vincenta Kipruta porazil o dvě minuty a 28 sekund.

Naopak v běhu na 5000 metrů Keňané vyšli medailově naprázdno, což byl ojedinělý případ mezi vytrvalostními běhy. Zvítězil Brit Mohammed Farah, stříbrný z dvojnásobné trati. V trojskoku šokoval Američan Christian Taylor. 21letý atlet, který do sezóny vstupoval s osobním maximem 17,18 m (a to ještě z haly, venku jen 17,02), atakoval v Tegu 18metrovou hranici. Výkon 17,96 ho zařadil na páté místo světových historických tabulek. Na takové zlepšení nedokázal zareagovat ani obhájce titulu Phillips Idowu z Velké Británie.

Česko skončilo na šampionátu s jediným stříbrem Barbory Špotákové z oštěpu žen. Pořadí národů vyhrály Spojené státy (12 zlatých, osm stříbrných a pět bronzových) před Ruskem (9-4-6) a Keňou (7-6-4).

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • 9. den MS: Bolt a spol. pokořili světový rekord, Semenyaová neobhájila. iDNES.cz [online]. 2011-09-04 [cit. 2011-09-04]. Dostupné z: [1].