Přeskočit na obsah

Letní škola esperanta letos poprvé ve dvou městech

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Logo slovenské Letní školy esperanta

Letos již osmý ročník Letní školy esperanta, jednoho z největších setkání zaměřených na výuku mezinárodního plánového jazyka esperanto, se bude konat ve slovenském městě Nitře i v ruském městě Mendělejevo.

Letní škola esperanta (původně Slovanská letní škola esperanta) je každoroční esperantské setkání probíhající na Slovensku již od roku 2008 organizované neziskovou organizací E@I. Kolem dvou set lidí z různých částí světa, především z Evropy, se na akci schází za účelem naučení nebo zdokonalení se v používání jazyka esperanto, ale neodmyslitelnou součástí setkání bývá také bohatý kulturní program, poznávání okolí a seznamování se s lidmi z různých zemí.

V minulosti se setkání konalo ve slovenských městech Modra, Pišťany, Nitra a Martin. Letošní ročník se kromě Nitry navíc bude konat i v ruském městě Mendělejevo v Moskevské provincii. Obě setkání se však nebudou konat souběžně – v Nitře bude probíhat v červenci zatímco v Mendělejevu v srpnu. Původně se měla Letní škola esperanta konat také v Brazílii, ale z těchto plánů nakonec sešlo.

Esperanto je v současné době nejpoužívanějším mezinárodním plánovým jazykem. Roku 1887 jeho základy publikoval polský židovský lékař L. L. Zamenhof s cílem nabídnout společnosti jazyk vhodný pro mezinárodní komunikaci. Za více než 120 let jeho existence se mezi esperantisty vytvořila svébytná mezinárodní kultura. V esperantu vychází jak přeložené, tak originální knihy, časopisy či hudební CD.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Venca24 (diskuse, příspěvky) podle informací od organizátorů, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]