Přeskočit na obsah

Letní lounské vábení 2015 má kompletní program

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Loňský ročník slavností přinesl mnoho zábavy

Dvanáctý ročník Letního lounského vábení má již kompletní program. Najdete v něm kvalitní hudbu, sportovní akce a spoustu doprovodného programu. Město přitom opět řeší nedostatek financí a uvažuje, že přehodnotí celý koncept slavností.

Každý si najde to své

[editovat]

Slavnost tradičně přináší bohatý program, v které si vybere každá skupina obyvatel i návštěvníků. Své si zde najdou senioři, rodiny s dětmi, rockeři, sportovci a mnoho dalších.

Novinek je mnoho, rocková scéna se přesune od Vrchlického divadla na venkovní podium restaurace Stromovky, na Rynečku vznikne odpočinková zóna pro všechny generace, oslava řeky Ohře bude v pátek a prohodí se tak s ohňostrojem, který bude v sobotu.

V pátek bude klid, v sobotu nabito

[editovat]
Festival navštíví v pátek Ewa Farna

Na pátek je připravena letos kromě oslavy řeky Ohře pouze hlavní scéna, kde ovšem vystoupí jako hlavní hvězda Ewa Farna. V sobotu ale čeká na návštěvníky program od rána až do noci. Na Folk & Country scéně v amfitéatru na výstavišti vystoupí Miroslav Paleček, Rangers band a mnoho dalších. Na rockové scéně zase místní Nevýpar Kovatjezd a jako hosté rockové hvězdy Už jsme doma, Znouzectnost nebo Laura a její tygři. Na hlavním pódiu pak zazní Vladivojna La Chia a Monkey Business.

K tomu bude po celém městě probíhat bohatý doprovodný program včetně obvyklého závodu dračích lodí, dále turistické pochody, divadelní představení, program pro děti, seniory, závody pro sportovce, lampionový průvod, den otevřených dveří v Aeroklubu Raná atd.

I na neděli jsou připraveny sportovní akce, hudební happening začínajícíh kapel v amfiteátru, vypouštění nebeských luceren na Mělcích, promítání filmu Magical Mystery Tour v amfiteátru a mnoho dalšího.

Nedostatek financí a kritika ze strany starosty

[editovat]

Jako každý rok i letos řeší slavnosti stejný problém s nedostatkem financí. Na rozpočet se tradičně město skládá se sponzory a celkové náklady činí stabilně něco kolem 1,3 mil. Kč. Ačkoliv ještě jednání se sponzory nejsou u konce, prozatím se zdá, že letošní podíl města vyroste až na 900 tisíc Kč oproti loňským 580 tis. Kč. Heineken, který dříve ve městě odkoupil a uzavřel místní pivovar Louny, například odstoupil od tradiční exkluzivity na prodej svých výrobků. Do rozpočtu tak místo 300 tisíc Kč přispěje pouze třetinou.

Starosta Radovan Šabata tak volá po určitých změnách. Například mu přijde příliš dlouhá délka slavnosti. Tři dny jsou podle něj příliš vysilující a na neděli tak už sil nezbývá. Některé akce by se podle něho daly přesunout na jiné termíny a slavnost směřovat spíše ke kultuře.

Oživila se tak diskuse o celém konceptu a financování slavností. Jeden z návrhů je, že by město předalo pořádání někomu dalšímu a přispělo by na něj např. formou grantu po vzoru Podbořanských slavností.

Rocková scéna na Stromovce

[editovat]

Rocková scéna na Stromovce byla už v roce 2012. Ostatní ročníky byla tradičně u Vrchlického divadla a ještě předtím u Galerie Benedikta Rejta. Pro návštěvníky je lépe uzpůsobená, zvládá větší nápor a výhodou je výčep, pořádné posezení i WC.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • PLACHÝ, Zdeněk. Dvanácté lounské Vábení má kompletní program. Žatecký a lounský deník [online]. 2015-06-20 [cit. 2015-07-02]. Dostupné z: [1].
  • PLACHÝ, Zdeněk. Rockeři se při Vábení opět přestěhují do Stromovky. Žatecký a lounský deník [online]. 2015-05-04 [cit. 2015-07-02]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy

[editovat]