Přeskočit na obsah

Nadace Wikimedia se zabývá sporem o kontroverzní obsah

Z Wikizpráv
Sue Gardnerová na archivní fotce

Pondělí

Nadace Wikimedia zareagovala na spory z minulého měsíce, které vypukly na projektu Commons, jehož cílem je shromažďovat multimediální materiál. Výsledkem rozhodnutí rady (8 pro, 0 proti, 2 se zdrželi) je pověření výkonné ředitelky Sue Gardnerové, aby záležitost prozkoumala a projednala se širší komunitou přispěvatelů, co je na záležitosti trápí.

Začátkem května Jimmy Wales, spoluzakladatel Wikipedie, inicioval rozsáhlé kontroverzní mazání, na kterém se sám do značné míry přímo podílel. Protože s touto jeho činností, která byla zdůvodňována snahou odstranit materiál klasifikovatelný jako pornografický, značná část komunita nesouhlasila, vzdal se Wales posléze svých zvláštních práv. Kontroverznost otázky tím ovšem neskončila a někteří dlouhodobí přispěvatelé přehodnotili míru, do jaké se chtějí na projektu podílet — někteří úplně odešli a jiní mu začali věnovat méně času.

Člen rady nadace Jan-Bart de Vreede řekl v rozhovoru na IRC, že „rada problém pokládá za závažný a je si vědoma toho, že něj může být mnoho různých náhledů. Rozhodně se chce vyhnout dělání ukvapených závěrů. Proto jsme požádali Sue, aby záležitost blíže prozkoumala. Naším cílem je získat celý obraz včetně všech aspektů a až pak se rozhodnout, jsou-li potřebné další kroky. Pokud budou další kroky potřeba, uděláme je společně s komunitou.“

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Wikimedia Foundation addresses controversial content conflict na anglických Wikizprávách.

  • Board of Trustees. Resolution:Commissioning Recommendations from the Executive Director [online]. Wikimedia Foundation, 2010-06-24, [cit. 2010-06-29]. Dostupné online. (anglicky)
  • SNOW, Michael. Q&A regarding board resolution [online]. 2010-06-24, [cit. 2010-06-29]. Dostupné online. (anglicky)