Před dalším klíčovým řeckým hlasováním odcházejí ministři a propuká násilí

Z Wikizpráv

Pátek

Jorgios Karacaferis, lídr LAOSu, stáhl své členy z vlády

Řecký parlament bude zítra hlasovat o nových úsporných opatřeních, která jsou podmínkou pro další zahraniční pomoc zadlužené státní pokladně. Podpora návrhů ale není jednoznačná, pod tlakem veřejnosti a odborů ji stahují jak někteří zákonodárci, tak i členové kabinetu. Okolnostmi vynucená široká vládní koalice ale má v 300členném parlamentu celkem 252 zákonodárců.

Obyčejní Řekové, z nichž je podle včerejších zpráv pětina bez práce, vyjadřují nadále svůj ostrý nesouhlas. Dnes, po pouhých dvou dnech klidu, se znovu při generální stávce zastavila práce. Dvou oddělených demonstrací se jen v Aténách zúčastnilo na 17 tisíc lidí. V ulicích navíc znovu propukly násilnosti. Zatímco pořádková policie zasáhla slzným plynem, protestující občané odpověděli kameny a zápalnými lahvemi. Podle policie bylo zraněno osm policistů a dva demonstranti, šest podezřelých z výtržností bylo zadrženo.

Během posledních dvou dnů odstoupilo z vlády šest členů, z toho jeden ministr (ministr dopravy Makis Voridis) a pět dalších nižších úředníků, tzv. státních ministrů. Představuje to jednu osminu členů vlády. Všichni – Voridis a tři jeho kolegové z nacionalisticky pravicové strany LAOS a dva socialisté – odcházejí kvůli nesouhlasu s novými návrhy. Proti přijetí návrhu se už vyslovili také někteří poslanci vládních stran široké koalice, která vznikla za podobně bouřlivých okolností loni v listopadu.

Předseda LAOSu Jorgios Karacaferis označil za důvod toho, proč jeho strana přestává podporovat vládní politiku, „ponižující“ přístup Evropské unie k Řecku.

Evropská unie přislíbila pomoc ve výši 130 miliard euro (skoro 3,3 bilionu korun), ale jen v případě, že budou úsporná opatření, spočívající zejména ve snížení minimální mzdy o pětinu, snížení vyšších důchodů a škrtech ve státních výdajích včetně propouštění státních zaměstnanců.

Na nejistotu v Řecku zareagovala aténská burza, jejíž index se propadl o 4,6 %, ale také euro, které si pohoršilo o 0,7 procenta na 1,318 dolaru za euro.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • PAPHITIS, Nicholas. Greece deal uncertain as ministers quit, violence erupts. USA Today [online]. 2012-02-10 [cit. 2012-02-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)