Přeskočit na obsah

Palestina se stala členem UNESCO

Z Wikizpráv

Pondělí

Celkem 107 delegátů kulturní agentury Organizace spojených národů UNESCO hlasovalo pro přijetí Palestiny za řádného člena. Palestina tím byla přijata navzdory odporu Izraele a Spojených států. Proti hlasovalo 14 zemí včetně České republiky, 52 členů se zdrželo.

Izraelská vláda v následném prohlášení uvedla, že přijetí poškodí úsilí o obnovení arabsko-izraelských mírových rozhovorů. Ve vyjádření ministerstva zahraničí se uvádí, že jde o „jednostranný palestinský manévr“, který oddálil možnost mírové dohody.

Palestinští zástupci naopak výsledek hlasování přivítali a označili ho za historický moment, který vrací Palestincům část jejich práv. „Je to velmi dobrá zpráva pro historii, kulturu, bohatství, pro identitu a vnímání vlastní důstojnosti. Je to dobrá zpráva pro ty, kteří věří v palestinskou věc, že je na čase, aby byla palestinská práva uznána,“ řekl Mahdí Abdul Hadí, který stojí v čele jeruzalémské Palestinské akademické společnosti.

Americká vláda, která poskytuje 22 procent příjmů do rozpočtu UNESCO, bude muset přestat organizaci financovat na základě 21 let starého zákona, který zakazuje přispívat z amerických zdrojů agenturám OSN v případě, že přijmou Palestinu za člena, aniž by tomu předcházela mírová dohoda s Izraelem.

Palestinci chtějí mít památky světového dědictví

[editovat]

Palestinci chtějí požádat UNESCO, aby některé památky na jejich území označila za součást Světového dědictví. Mělo by jít například o chrám Narození Páně v Betlémě.

Podle některých analytiků hlasování posílí naděje Palestiny na přijetí do OSN, které bylo zahájeno před měsícem na půdě Valného shromáždění OSN. Profesor Hebrejské univerzity Abraham Diskin ale řekl, že z praktického hlediska přijetí do UNESCO palestinské věci nepomůže. „Palestinci se zejména musejí snažit o založení palestinského státu, a k tomu nedojde rozhodnutím mezinárodního společenství, určitě ne v UNESCO, ale dokonce ani v Generálním shromáždění,“ řekl.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]