Palestina se stala členem UNESCO

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Celkem 107 delegátů kulturní agentury Organizace spojených národů UNESCO hlasovalo pro přijetí Palestiny za řádného člena. Palestina tím byla přijata navzdory odporu Izraele a Spojených států. Proti hlasovalo 14 zemí včetně České republiky, 52 členů se zdrželo.

Izraelská vláda v následném prohlášení uvedla, že přijetí poškodí úsilí o obnovení arabsko-izraelských mírových rozhovorů. Ve vyjádření ministerstva zahraničí se uvádí, že jde o „jednostranný palestinský manévr“, který oddálil možnost mírové dohody.

Palestinští zástupci naopak výsledek hlasování přivítali a označili ho za historický moment, který vrací Palestincům část jejich práv. „Je to velmi dobrá zpráva pro historii, kulturu, bohatství, pro identitu a vnímání vlastní důstojnosti. Je to dobrá zpráva pro ty, kteří věří v palestinskou věc, že je na čase, aby byla palestinská práva uznána,“ řekl Mahdí Abdul Hadí, který stojí v čele jeruzalémské Palestinské akademické společnosti.

Americká vláda, která poskytuje 22 procent příjmů do rozpočtu UNESCO, bude muset přestat organizaci financovat na základě 21 let starého zákona, který zakazuje přispívat z amerických zdrojů agenturám OSN v případě, že přijmou Palestinu za člena, aniž by tomu předcházela mírová dohoda s Izraelem.

Palestinci chtějí mít památky světového dědictví[editovat]

Palestinci chtějí požádat UNESCO, aby některé památky na jejich území označila za součást Světového dědictví. Mělo by jít například o chrám Narození Páně v Betlémě.

Podle některých analytiků hlasování posílí naděje Palestiny na přijetí do OSN, které bylo zahájeno před měsícem na půdě Valného shromáždění OSN. Profesor Hebrejské univerzity Abraham Diskin ale řekl, že z praktického hlediska přijetí do UNESCO palestinské věci nepomůže. „Palestinci se zejména musejí snažit o založení palestinského státu, a k tomu nedojde rozhodnutím mezinárodního společenství, určitě ne v UNESCO, ale dokonce ani v Generálním shromáždění,“ řekl.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]