Přeskočit na obsah

Abbás předal v OSN žádost o přijetí za člena

Z Wikizpráv

Pátek

Mahmúd Abbás

Palestinský prezident Mahmúd Abbás formálně požádal Radu bezpečnosti OSN o uznání palestinského státu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na žádost zareagoval prohlášením, že vznik státu může být jedině výsledkem vyjednané mírové dohody. Zástupci tzv. Blízkovýchodní čtyřky v reakci vyzvali k novým přímým jednáním mezi oběma stranami, a to s přesným časovým rámcem.

Dlouhý a kontroverzní proces palestinského úsilí o uznání vyvrcholil desetiminutovým setkáním na půdě sídla OSN v New Yorku, na kterém Abbás předal formální písemnou žádost o přijetí generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi. O půl hodiny později vystoupil před Valným shromážděním OSN, které ho přivítalo hlasitým potleskem. Ve svém projevu požádal o mezinárodní podporu ve chvíli, kterou nazval palestinskou „schůzkou s dějinami“. Mimo jiné řekl: „Pro můj odvážný a hrdý lid nastal čas po letech koloniální okupace a ustavičného utrpení, aby žil jako jiní lidé na zemi - ve svobodné, suverénní a nezávislé vlasti.“

Abbás dodal, že nikdo „s kouskem svědomí“ nemůže odmítnout palestinskou žádost o plné členství v OSN. Přestože odsoudil izraelskou politiku, včetně vybudování bezpečnostní zdi kolem Západního břehu, kterou nazval „rasistickou okupační zdí“, zároveň prohlásil, že Palestinci jsou připraveni k okamžitému návratu k jednacímu stolu, pokud dojde k úplnému zastavení budování židovských osad na palestinských územích.

„Naše úsilí nemá za cíl izolaci Izraele nebo jeho delegitimizaci. Spíš chceme dosáhnout legitimnosti pro lid Palestiny. Usilujeme jen o delegitimizaci aktivit v židovských osadách, okupace a apartheidu a logiky kruté moci. Věříme, že všechny země na světě stojí v tomto směru při nás.“

Palestince od žádosti o vstup do OSN odrazovaly Spojené státy americké i evropské země. Varovaly, že snaha o vyhlášení státnosti mimo rámec mírových jednání může vést k růstu napětí a oslabit naději na dosažení skutečné mírové dohody.

Izrael: Nejsme proti Palestině, ale chceme vlastní bezpečnost[editovat]

Ve svém vlastním projevu na půdě VS OSN, který následoval nedlouho po Abbásově vystoupení, izraelský premiér Netanjahu řekl, že Izrael podporuje palestinskou státnost, ale pouze poté, co mírové dohody zajistí jeho zemi bezpečnost. Izrael podle Netanjahua za uznání mezinárodního společenství v roce 2005 opustil pásmo Gazy, za což byl odměněn obsazením Gazy militantním Hamásem a jeho raketovými útoky na vlastní území.

„Izrael je připraven mít na Západním břehu palestinský stát, ale nejsme připraveni mít tam další Gazu. Proto potřebujeme skutečné bezpečnostní dohody, o kterých ale Palestinci s námi odmítají jednat,“ řekl Netanjahu. Podle něj základem problému nejsou osady, ale palestinské odmítání uznat židovský stát v jakýchkoli hranicích.

Netanjahu znovu vyzval Abbáse, aby se vrátil k jednání bez předchozích podmínek, v době, kdy jsou oba v New Yorku. „Kdo nás tu může zastavit? Co nás může zastavit? Pokud opravdu chceme mír, co nám může zabránit, abychom se zítra sešli a začali jednat o míru?“ zeptal se izraelský premiér.

Prostředníci: Než Rada bezpečnosti rozhodne, jednejte![editovat]

O palestinské žádosti nyní bude rozhodovat Rada bezpečnosti OSN. Projednávání ale může trvat týdny, nebo i měsíce. Spojené státy a další členové tzv. Blízkovýchodního kvartetu, tj. Evropská unie, Rusko a OSN zveřejnily vlastní návrh na přímé rozhovory.

Vyzvaly obě strany, aby během tří měsíců předložily vlastní podrobné návrhy týkající se územních a bezpečnostních otázek, a aby ne později než na konci roku 2012 dospěly k dohodě. Kvartet se chystá v Moskvě uspořádat konferenci, která by měla přimět obě znesvářené strany k dohodě. Uskutečnit by se měla i oddělená dárcovská konference, na níž by se měla sbírat podpora palestinskému úsilí o vybudování státu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]