Spojené státy pohrozily Palestině trestem za jednání v OSN

Z Wikizpráv

Pátek

Daniel Rubinstein, americký generální konzul v Jeruzalémě

Spojené státy americké hodlají zabránit tomu, aby Palestina získala status samostatného státu a člena Organizace spojených národů. Vyplývá to z jednání generálního konzula USA v Izraeli Daniela Rubinsteina s hlavním palestinským vyjednávačem Saíbem Irikátem v Jerichu, kde Rubinsten popsal opatření, která v případě dalšího jednání Palestinců na půdě OSN Spojené státy uplatní.

USA hodlají vetovat příslušné rezoluce na půdě Rady bezpečnosti OSN, pokud by palestinská samospráva hodlala použít pro prosazení svých zájmů právě jednání Rady bezpečnosti. Pravděpodobnější ale je, že se Palestinci pokusí dostat agendu na program jednání Valného shromáždění, kde USA nemají právo veta a kde by případná rezoluce vyzývající k uznání Palestiny anebo dokonce přijetí za člena mohlo mít většinovou podporu. K přijetí by potřebovala dvoutřetinovou většinu hlasů členských zemí.

Pokud by k tomu došlo, Spojené státy přestanou poskytovat palestinské samosprávě finanční podporu, pohrozil Rubinstein. Takový krok by prý vyšel z rozhodnutí amerického kongresu. Ten je dlouhodobě silně proizraelský. Americký prezident Barack Obama přitom před třemi měsíci vyjádřil názor, že řešením palestinsko-izraelských sporů by byla samostatná Palestina.

Irikát tak neuspěl se snahou přesvědčit Spojené státy, aby změnily svůj názor na toto palestinské úsilí v OSN. Rubinstein jasně odpověděl, že Spojené státy na to zareagují „trestnými opatřeními“. Nejistá je ale stále i pozice Evropské unie, kde se názory jednotlivých vlád na to, jak odpovědět na pravděpodobnou zářijovou palestinskou iniciativu, liší.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • U.S. envoy: We will stop aid to Palestinians if UN bid proceeds. Haaretz [online]. 2011-08-26 [cit. 2011-08-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)