Přeskočit na obsah

Pražské podzimní tramvajové výluky

Z Wikizpráv

Sobota

Výměna výhybky v křižovatce Chotkovy sady

Největší právě probíhající rekonstrukcí je kompletní oprava úseku Želivského – Vozovna Strašnice, která trvá od 12. září až do 31. října 2012. Původně měla výluka trvat o dva dny déle, ale vzhledem ke zdárnému průběhu prací ji bylo možno zkrátit. Během doby delší než měsíc a půl bylo kompletně sneseno tramvajové těleso z panelů BKV a postaveno nové – železničního typu; tedy na pražcové konstrukci s použitím bezžlábkové kolejnice typu S49.

Definitivně bylo sneseno také tramvajové nádražíčko v zastávce Želivského dc, kde zůstává pouze dvojice přímých kolejí. Kolaudační jízdy na nově zrekonstruované trati proběhnou v pondělí 29. října. Na tuto výluku bude přímo navazovat rekonstrukce obratiště Kubánské náměstí.

Měřící vůz 5521 během revize přeložky Nádraží Veleslavín

V pátek 19. října skončila výluka v úseku Červený Vrch – Divoká Šárka, která byla způsobena nutností vybudování další přeložky tramvajové tratě v úrovni bývalé zastávky Nádraží Veleslavín dc. Stavba této přeložky souvisí s pokračující výstavbou prodloužení metra A do Motola. Během výluky byly linky 5 a 26 vypravovány ve vozech Tatra KT8D5R.N2P a několika málo ještě nezrekonstruovaných vozech Tatra KT8D5. Ukončeny byly v zastávce Červený Vrch, odkud manipulačně pokračovaly přes křižovatku vedoucí k bývalé smyčce, za kterou po přibližně padesáti metrech následoval kolejový přejezd v přímém směru. Po změně stanoviště řidiče přejel řidič přes Californian na správnou kolej a pokračoval v jízdě do centra. Díky tomuto uspořádání přejezdu bylo možné poslední den výluky přes přejezd manipulačně zatahovat vlaky do vozovny Vokovice. V úterý 16. října proběhla kontrola přeložky měřícím vozem 5521, který bylo nutné po provedení jízd odtáhnout cvičnou jízdou vedenou vozem 9073 odtáhnout čelem vzad do vozovny Střešovice, kde bylo za použití vratného trojúhelníku otočit vůz do správného směru.

Poslední z větších podzimních výluk probíhá v úseku Malostranská – Chotkovy sady; zde se jedná o rekonstrukci všech oblouků v úseku a také o výměnu výhybky v křižovatce Chotkovy sady. Opravy jsou realizovány z poloviny Jednotkou Vrchní stavby tramvaje Dopravního podniku a z druhé poloviny externí firmou Subterra. Během výluky došlo k reinkarnaci tramvajové linky 23, která před několika lety obstarávala vložené spoje linky 22; nyní byla v provozu jako náhradní tramvajová doprava v úseku Podbaba – Vítězné náměstí – Hradčanská – Chotkovy sady – Pražský hrad – Pohořelec – Vypich.

Mezi již tradiční podzimní výluky patří revize lanové dráhy na Petřín, která je letos o týden delší a trvá od 15. října do 2. listopadu.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jagro (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.