Přeskočit na obsah

První debata McCaina a Obamy: Mluvilo se o ekonomice, Iráku a Íránu

Z Wikizpráv

Sobota

Americký prezidentský kandidát za republikánskou stranu John McCain byl jedním z účastníků diskuze

Dnes v noci se v USA uskutečnila první z předvolebních moderovaných debat mezi prezidentskými kandidáty Barackem Obamou a Johnem McCainem. Kvůli finanční krizi, která USA zasáhla velkou silou (zhroutilo se několik velkých bank a situace na burze je neklidná), se mluvilo hlavně o ekonomice (polovina času z celkových devadesáti minut) a plánech na stabilizaci amerického hospodářství.

Barack Obama zde nastínil, že pokud má země vydat 700 miliard dolarů na ozdravení ekonomiky, musí být jistá kontrola nad celým sektorem. Za viníka krize označil George Bushe a McCaina nazval pokračovatelem celého svízelného vývoje.

V diskuzi na téma Iráku a Íránu - na každou zemi dostali oba kandidáti dvě minuty - naopak John McCain vyzdvihl americké úspěchy v Iráku a současnou strategii; mluvil o své návštěvě Bagdádu a vůli tamních vojáků bojovat až do úspěšného vítězství. Jeho demokratický oponent naopak připoměl, že vinou války v Iráku se nedostává vojenských posil pro Afghánistán a byla posílena i role Íránu. Právě na možném riziku íránského jaderného programu se oba kandidáti shodli.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Aktron (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.