Přeskočit na obsah

Rath ve sněmovně označil svůj případ za politický, poslanci ho ale vydali stíhání

Z Wikizpráv
David Rath v roce 2009

Úterý

Hlasy 183 poslanců rozhodla poslanecká sněmovna o vydání Davida Ratha k dalšímu stíhání v případu, ve kterém je viněn z korupce. Rath tak poslance nepřesvědčil, že je jeho stíhání zmanipulováno z politických důvodů. Ve své řeči Rath obvinil z manipulování zejména policii v čele s ministrem vnitra Janem Kubicem, ale také státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

Rath ostře kritizoval důvody vazby i způsob, jak je s ním ve vazbě zacházeno a že je na něj vyvíjen policejní nátlak. Před poslanci odmítl svou vinu a prohlásil, že žádný úplatek nepřijal. Označil se za politického vězně a přirovnal se k ukrajinské expremiérce Tymošenkové.

V hlasování se nakonec proti vydání postavili poslanci Pavel Ploc a Jaroslav Škárka, šest poslanců se zdrželo.

Rath: Jsem obětí Kubiceho chobotnice[editovat]

Rath jasně odmítl, že by se něčeho dopustil. K údajnému úplatku řekl: „Trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!“ K tomu, jak se dostalo sedm milionů korun do krabice, se kterou byl zadržen, se ale nevyjádřil. Zpochybnil na druhou stranu výklad informací o odposleších, jejichž část se dostala, zvláště zásluhou poslance Radka Johna po jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru na veřejnost. Středočeský kraj navíc podle něj zavedl jako jediný konkrétní opatření pro hodnocení výše ceny veřejných zakázek, a tak prý žádná zakázka nemohla způsobit kraji škodu.

Důvodem Rathova obvinění je prý fakt, že patří k ostrým kritikům vlády a zejména ministra Kubiceho, a to v souvislosti s případem Věry Jourové nebo tzv. Kubiceho zprávy. K zadržení pak došlo díky tomu, že lidé kolem Jana Kubiceho vykonstruovali neexistující případ a nastražili na Ratha past. „Pane ministře Kubice, past vám vyšla. Já vám gratuluju. Jste fakt dobrej! Nicméně, s použitím těch prostředků, které jste použili, jsem měl minimální šanci. Takhle byste zlikvidovali každého. Nebo téměř každého,“ řekl Rath.

Kubiceho a policii obvinil z toho, že zneužívají vazbu, aby ho zlomili, a to metodami, které přirovnal k praxi bývalé Státní bezpečnosti. „To jsou metody Státní bezpečnosti, které používala za minulého režimu. Hnusné odporné šikanování a trápení lidí. Lidí, kteří se nakonec ukážou jako naprosto nevinní jako paní Jourová,“ řekl a vyzval organizace zabývající se ochranou lidských práv, aby jeho případu a podmínkám ve vazebních věznicích věnovali svou pozornost.

Kubice na Rathovu vystoupení reagoval, že je Rathovým právem zvolit si způsob obhajoby. „Pan poslanec Rath je v postavení obviněného, dokonce vazebně stíhaného. Má právo říkat, co chce. Dokonce i lhát,“ řekl Kubice. V žádném případě ale prý nezasahuje do vyšetřování případu. Státní zástupkyně Bradáčová odmítla Rathovu řeč komentovat.

Podpora Paroubka a Humla[editovat]

V rozpravě se vyjádřili obsáhle zejména poslanci Jiří Paroubek a Stanislav Huml. Bývalý premiér Paroubek se připojil k Rathově kritice ministra Kubiceho, když připomněl některé minulé případy, ve kterých podle něj Kubice a jeho přímí podřízení poškodili sociální demokracii v politickém boji. Šlo podle něj zejména o případ Paroubkovy bývalé náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové, která byla obviněna, dlouho držena ve vazbě, ale následně osvobozena. Paroubek připomněl i tzv. Kubiceho zprávu, ve které Kubice ještě jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu krátce před volbami v roce 2006 obvinil tehdejší politické špičky z kontaktů s podsvětím. Tajná zpráva za neprověřených okolností pronikla na veřejnost těsně před dnem voleb, řada v ní obsažených obvinění se nikdy neprokázala.

Huml pro změnu připomněl sporný verdikt v kauze korupce mezi poslanci Bártou a Škárkou. Proto se také vyslovil skepticky ke kvalitě české justice.

Policejní manévry[editovat]

Rath také kritizoval přísná opatření, která jeho vazbu doprovázejí, i důvody vazby samotné. Státní zástupkyně sice nakonec souhlasila s jeho vystoupením před poslanci, Ratha ale do sněmovny dovezla ozbrojená maskovaná eskorta a při akci asistoval i policejní vrtulník.

Přítomnost ozbrojenců na půdě sněmovny kritizovali také komunistická poslankyně Marie Rusová a předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. Podle nich došlo ke střetu výkonné a zákonodárné moci a moc výkonná použila ve věci nepřiměřené prostředky.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Sněmovna vydala Ratha ke stíhání, proti hlasovali Ploc a Škárka. iDNES.cz [online]. 2012-06-05 [cit. 2012-06-05]. Dostupné z: [1].
  • DOKUMENT: Přečtěte si, jak se Rath hájil před kolegy ve Sněmovně. iDNES.cz [online]. 2012-06-05 [cit. 2012-06-05]. Dostupné z: [2].
  • Připravila to chobotnice pana Kubiceho, je to msta, bránil se Rath. iDNES.cz [online]. 2012-06-05 [cit. 2012-06-05]. Dostupné z: [3].
  • Kubice: Osobní útoky jsem od Ratha čekal, ale je to nejhorší obrana. Novinky.cz [online]. 2012-06-05 [cit. 2012-06-05]. Dostupné z: [4].