Seznam památek světového dědictví UNESCO obohatila díla Le Corbusiera i mikronéský Nan Madol

Z Wikizpráv

Pondělí

Le Corbusierova budova parlamentního shromáždění ve Čandígarhu.

Během zkráceného zasedání organizace UNESCO v tureckém Istanbulu bylo na seznam světového dědictví zapsáno 28 nových lokalit. Trosky mikronéského města Nan Madol byly zapsány na seznam světového dědictví v ohrožení.

Nejrozsáhlejší příspěvek do seznamu světové kulturního dědictví představuje začlenění 17 staveb švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera v sedmi zemích světa. Dalšími zapsanými lokalitami se staly loděnice na karibském ostrově Antigua, starověké arménské město Ani ve východním Turecku, starověká buddhistická univerzita Nálanda v indickém státě Bihár, pozůstatky opevněného města Filippi v řecké Makedonii, Gorhamova jeskyně v britském Gibraltaru, Architektonický komplex Pampulha u brazilského města Belo Horizonte, Náhrobní kameny Stećci v zemích západního Balkánu, zavlažovací kanály v Íránu, skalní malby v okolí řeky Si-ťiang v jižní Číně a megalitická lokalita Dolmen Menga poblíž španělského města Antequera.

Nan Madol, světové kulturní dědictví v ohrožení

Na seznam smíšeného kulturně-přírodního dědictví bylo zapsáno pohoří Ennedi v Čadu známé svými skalními malbami dále také Národní park Kančendženga v indickém státě Sikkim a mezopotámské bažiny obsahující sumerská města Ur, Uruk a Eridu.

Seznam světového přírodního dědictví obohatily: lesní distrikt Šen-nung-ťia v horách čínské provincie Chu-pej, mexické souostroví Revillagigedo, poušť Lút v Íránu, kanadský Mistaken Point na ostrově Newfoundland, korálové útesy v Rudém moři a západní Ťan-šan v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Stavby Le Corbusiera či Nan Madol. Seznam UNESCO se opět rozšířil. Český rozhlas [online]. 2016-07-17, rev. 2016-07-17 [cit. 2016-07-18]. Dostupné z: [1].
  • Umění napříč kontinenty. Mezi památkami UNESCO přibylo 17 staveb od Le Corbusiera. Český rozhlas [online]. 2016-07-17, rev. 2016-07-17 [cit. 2016-07-18]. Dostupné z: [2].
  • New Inscribed Properties (2016). UNESCO [online]. 2016-07-18, rev. 2016-07-18 [cit. 2016-07-18]. Dostupné z: [3]. (anglicky)