Podle komentářů Netanjahu zabrzdil mírový proces

Z Wikizpráv
Titulní stránky novin Haaretz

Čtvrtek

Západoevropští a američtí komentátoři a politologové se domnívají, že projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před americkým kongresem nepřispěl k možnému obnovení mírových rozhovorů s Palestinou, spíš naopak. Analytik Rupert Cornwell v deníku Independient napsal: „Netanjahuův projev neobsahoval nic nového a byl plný předběžných podmínek – o uprchlících, izraelské vojenské přítomnosti kolem Jordánu a především o nedělitelnosti Jeruzalému – které maří naděje na obnovení mírového procesu na měsíce, ne-li roky.“

Izraelská média konstatují, že Netanjahu získal kromě Kongresu podporu jen u příznivců své pravicové koalice. Přestože se projevil jako výborný zastánce Izraele na cizí půdě, k posunu mírového procesu podle nich nijak nepřispěl.

Netanjahu zvolil kontroverzní tón[editovat]

Blízkovýchodní editor BBC Jeremy Bowen upozornil na to, že Netanjahu zvolil kontroverzní tón. Připomněl například Netanjahuovu větu: „V Judeji a Sámaří Židé nejsou cizími okupanty.“ Kraje, které Netanjahu označil těmito tradičními starozákonními názvy, jsou Západním břehu Jordánu, tedy na území Palestiny podle hranic z roku 1967.

Většina požadavků, které Netanjahu přednesl, je podle Bowena pro Palestince nepřijatelná, a i ty, o kterých by se dalo jednat, izraelský premiér rovnou přednesl jako jednostranná rozhodnutí Izraele.

Bowen připomněl, že podpora, kterou Netanjahu získal v Kongresu, je silnější než ta, se kterou může počítat sám v Izraeli. A uzavírá, že se Netanjahu rozhodl nepřijít s ničím novým a zůstat na pozicích, které Izrael považuje za funkční.

Izraelci vidí v projevu hlavně získávání domácích bodů[editovat]

Komentátor izraelského deníku Maariv Ben Caspit napsal, že Netanjahu nijak neodblokoval mírový proces. „Žádný Palestinec na světě nepřijme [Netanjahuovy podmínky], žádný arabský stát na světě je nepodpoří, ani jeden člověk v Evropě je nebude brát vážně a jedině rozzlobí Baracka Obamu.“

I Yossi Verter, který hrdě uznal, že doma v Izraeli bude Netanjahu přijatý jako vítěz, oslavovaný svými ministry, konstatoval, že z tohoto projevu „nevzejde nic dobrého. Září je zase blíž,“ uvedl v souvislosti s uvažovaným hlasováním Valného shromáždění OSN o uznání Palestiny. Dodal, že Netanjahu si především pomohl před domácími volbami, kde se vymezil jak vůči přehnaně ustupující levici, tak vůči krajní pravici, která nemá vůli k žádným ústupkům. A že si také pokryl záda před případným hlasováním v OSN a před možnými násilnostmi, které by takové uznání Palestiny mohlo vyvolat. Podle Vertera bude poté moci říct světu: „Byl jsem připraven ustoupit, prohlásil jsem to před kongresem a před světem – a tohle jsme za to od Palestinců a Arabů dostali.“

Caspit nicméně dodal: „Po tomto projevu nikdo na světě nezmění svůj postoj k Izraeli. V tomto projevu nebyla žádná osnova míru.“

Kongresu se to líbilo[editovat]

Politolog Rupert Cornwell se pozastavil nad nadšením kongresmanů nad Netanjahuovým projevem. Konstatoval, že obě americké politické frakce mají své proizraelské motivy, jak náboženské, tak politické, že USA s Izraelem pojí boj proti terorismu a dlouhodobé spojenectví. Důležitá je podle něj také izraelská lobby v Americe, třeba neviditelná, ale významná. Ve více než 500členném kongresu je podle něj sotva desítka propalestinských zákonodárců.

Sám prezident Barack Obama byl podle pozorování v průběhu projevu méně vřelý než jeho kolegové, nicméně stejně jako ti jeho předchůdci, kteří nebyli proizraelští jako kongres, má svázané ruce. Jak Cornwell připomněl, bývalý prezidentský kandidát Pat Buchanan kdysi kongres označil za „izraelskou okupační zónu“.

Podle Jane Isnerové, editorky židovského týdeníku Forward, ale všichni američtí Židé nejsou spokojení s Netanjahuovým projevem. „Většina z nás si nepřeje další prodlužování, ale konec konfliktu, který pokazil morální profil Izraele tak, jak to dělá okupace a prodlužované násilí. Většina z nás se děsí, co se stane v září, pokud hlasování OSN [o uznání Palestiny] bude úspěšné a Izrael bude ještě izolovanější a démonizovanější. Většina z nás doufala, že Netanjahu pronese odvážný, tvořivý projev, který posune [mírový] proces kupředu,“ postěžovala si v komentáři, vydaném britským Guardianem.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • BOWEN, Jeremy. Netanyahu chooses to make things worse with Capitol Hill speech. BBC [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • CORNWELL, Rupert. Why the US applauds Israeli defiance. The Independient [online]. 2011-05-26 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • ISNER, Jane. Don't be fooled by the applause, Binyamin Netanyahu. The Guardian [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • Netanyahu Congress speech raises few hopes. Reuters [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • VERTER, Yossi. Netanyahu will return to Israel a victor after address to U.S. Congress. Haaretz [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [5]. (anglicky)