Věci veřejné se rozpadají, Peake založí vlastní platformu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Karolína Peake

Vicepremiérka Karolína Peake oznámila, že odchází z poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) i ze strany samotné a že založí vlastní politickou platformu. Završuje se tak rozkol v nejmenším koaličním subjektu, započatý už vzpourou ministrů proti žádosti grémia strany o jejich demisi.

Peake neodchází sama, tvrdí, že ji podporuje dostatek poslanců k tomu, aby jen její frakce společně s ODS a TOP 09 zajistila vládě sněmovní většinu. Jednotliví politici svou podporu novému křídlu postupně vyjadřují, patří mezi ně místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová a předpokládá se, že se k nim přidají i oba další ministři za VV Kamil Jankovský a Pavel Dobeš. Navrátilová tvrdí, že podle jejích propočtů by v nové frakci mělo být zhruba osm poslanců.

Peake, která ještě donedávna připouštěla, že bude kandidovat na novou předsedkyni Věcí veřejných, odchází proto, že politika strany je příliš negativistická a destruktivní: „Nemůžu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků. Vytrácí se takto mnohé úspěchy, kterých jsme ve vládě dosáhli. Nejsme schopni prezentovat splněné sliby, které jsme občanům dali,“ řekla.

Pochopení pro její krok vyjádřil například místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Pro premiéra Petra Nečase je hlavní, aby nadcházející vládní koalice disponovala jasnou většinou. To zdůraznil i prezident Václav Klaus. Podle něj krok Peake způsobí další pohyby na české politické scéně. Pokud se po nich neustálí koalice s přesvědčivou většinou, měly by následovat předčasné volby. Po volbách měla koalice ODS, TOP 09 a VV 118 poslanců.

Exministr školství Josef Dobeš, který sám nedávno z Věcí veřejných odešel a podle svých slov se rozhoduje o tom, zda zůstane poslancem, označil Peake za druhou Kristýnu Kočí, tedy za političku, která zvenčí dostala za úkol Věci veřejné rozložit.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • VV se štěpí. Opouští je Peake i další poslanci, vláda má šanci přežít. iDNES.cz [online]. 2012-04-17 [cit. 2012-04-17]. Dostupné z: [1].
  • Buď vláda s jasnou většinou, nebo volby, míní Klaus. iDNES.cz [online]. 2012-04-17 [cit. 2012-04-17]. Dostupné z: [2].