Přeskočit na obsah

V Praze dnes poprvé s cestujícími vyjela tramvaj Škoda 15T

Z Wikizpráv

Úterý

Vůz Škoda 15T manipuluje během vypravení na linku

Dnes byl zahájen zkušební provoz s cestujícími s novým vozem typu Škoda 15T v pražské tramvajové síti. Cestující se tak mohli poprvé svézt tříčlánkovou plně nízkopodlažní tramvají, která město křižovala již téměř dva roky – avšak na zkušebních jízdách bez cestujících. Den D byl již mnohokrát odložen kvůli nutnosti nulování testovacích kilometrů z důvodů různých poruch na voze, po nichž bylo nutno potřebných pět tisíc kilometrů restartovat, či k nim další dojíždět.

K úspěšnému dokončení testování vozu je na tramvaji potřeba najezdit dalších 15 tisíc kilometrů s cestujícími. V budoucnu se předpokládá v Praze nasazení až 250 vozů tohoto typu. Nyní se v Praze nacházejí dva, jeden (ev. č. 9201), který byl dnes uveden do provozu s cestujícími, a druhý, který v pražské síti testuje firma Škoda (ev. č. 9207). Do konce roku 2010 by se měly ve městě nacházet čtyři vozy typu 15T.

Tramvaj byla ze své domovské vozovny Pankrác vypravena před patnáctou hodinou na oficiální uvedení do provozu, které se konalo ve smyčce Florenc a účastnil se ho například náměstek primátora pro dopravu Rudolf Blažek, zástupci Dopravního podniku a další hosté. Poté tramvaj zamířila jako linka 24 do obratiště Kubánské náměstí, z něhož v 16:15 vyrazila jako linka 7 do obratiště Radlická a dále již po pravidelné trase této linky do smyčky Ústřední dílny dopravního podniku a zase zpět. Nejednalo se však o klasické pořadí zanesené v jízdním řádu, avšak o pořadí vložené (7/71). Do pankrácké vozovny se vůz vrátil tři minuty před půlnocí.

V nejbližších dnech se předpokládá výjezd vozu Škoda 15T opět na linku 7, či později linku 18. Možné je také nasazení na linku 24, a to vždy jako vložené pořadí.

Vůz Škoda 15T nejezdí pouze v Praze, ale také v Rize, kde je již několik měsíců zařazen do ostrého provozu s cestujícími.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jagro (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.