Přeskočit na obsah

V Praze pomalu končí tramvaje Tatra T3

Z Wikizpráv

Sobota

Naposledy vyřazený vůz ev. č. 6900

V Praze dochází k postupnému vyřazování legendárních tramvajových vozů řady Tatra T3, v současné době je v provozu pouhých šest „tétrojek“ a do poloviny roku se předpokládá jejich úplné odstavení z pravidelného provozu. Jedná se však pouze o vozy Tatra T3, nikoli jejich modifikace Tatra T3SUCS či rekonstrukce Tatra T3R.P a další, které budou do provozu zasahovat i nadále. Ještě v listopadu roku 2010 v pražském provozu jezdilo deset vozů T3. Převážně jsou vyřazovány pro dojetí kilometrů, po kterých je nutno provádět technické kontroly, k nimž již nejsou přistavovány.

Vyřazené vozy jsou převážně šrotovány soukromou společností. Přibližně deset vozů stojí aktuálně také v různých vozovnách a čtyři vozy v areálu Ústředních dílen Dopravního podniku, u těchto vozů je uvažováno o odprodeji do zahraničí. Pět ze šesti provozních kusů vypravuje vozovna Strašnice a jeden vozovna Žižkov. Strašnické „klasiky“ jsou vypravovány zejména ve dvojicích na linku 22 a žižkovský vůz vyjíždí jako zadní v soupravě na různé linky obsluhované touto vozovnou. Vzhledem k počtu najetých kilometrů dojde v průběhu několika dní k vyřazení dalšího vozů a jejich počet se tak sníží na pět. V Muzeu pražské hromadné dopravy ve střešovické vozovně zůstane jako památka zachován jeden vůz, který byl upraven do stavu odpovídajícího počátkům jejich pražského provozu.

Z inventárních stavů se ale neodpisují pouze vozy Tatra T3, ale také velmi podobné, avšak modernější, vozy Tatra T3SUCS a Tatra T3M. Důvodem je jejich stáří a dostupná náhrada v podobě nově dodávaných vozů Škoda 15T, kterých je aktuálně v pankrácké vozovně dvanáct, i když na linku 18 jsou vypravovány maximálně dva. Zbytek je používám k seznamování řidičů s novým vozidlem či nemá platné povolení k provozu s cestujícími.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jagro (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.