Vláda zůstává, ODS, VV a TOP 09 se dohodly

Z Wikizpráv

Úterý

Nečas zůstává premiérem

Vláda Petra Nečase zůstává u moci, její koaliční partneři Občanská demokratická strana, TOP 09 a Věci veřejné (VV) se dohodli na jejím pokračování. Základem dohody jsou opatření, která mají v letech 2013 a 2014 vést k zajištění schodku rozpočtu pod tři procenta HDP. Zítra má vše schválit vláda, která stále zůstává ve stejném složení.

Půjde např. o zvýšení obou sazeb DPH tj. ze 14 na 15 a ze 20 na 21 procent. Na tři roky chce vláda zavést solidární daň pro osoby s vysokými příjmy, zpomalí růst důchodů a na vysokých školách se bude platit zápisné. Plánované snížení počtu ministerstev, které požadovaly Věci veřejné a se kterým měl souhlasit i Petr Nečas, se nekoná.[1]

Za špatnou zprávu pro Českou republiku označil pokračování vlády předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. „Petr Nečas a Miroslav Kalousek si v přímém přenosu doslova opucovali boty o Věci veřejné a Věci veřejné znovu hodily přes palubu své předvolební sliby, jen aby ještě alespoň pár měsíců zůstaly ve vládě,“ řekl. Sociální demokracie podle něj bude podporovat všechny nadcházející protesty a akce odborů proti vládní politice.[2] Dohodu naopak uvítal prezident Václav Klaus.

Věci veřejné se před týdnem pokusily rozhýbat koalici tím, že vyzvaly své ministry, aby podali demisi. K tomu nakonec nedošlo, ale situace vyvolala ostrá hodnocení na obou stranách - jak u bouřících se Věcí veřejných, tak u spojenců ODS a TOP 09. Předseda VV Radek John ale řekl, že tento „emocionální výbuch VV“ splnil účel tím, že vrátil koalici k vzájemnému jednání.

Vyjednávací týmy všech tří stran se také dohodly na tom, které body budou vypuštěny z vládního programu, protože je vláda ve zbývající části svého funkčního období nestihne buď z časových důvodů nebo z důvodu rozpočtových škrtů splnit.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Koaliční špičky se shodly na pokračování vlády. České noviny [online]. 2012-04-10 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [3].
  1. PŘEHLEDNĚ: Kde vám vláda vezme peníze a jak bude pokračovat koalice. iDNES.cz [online]. 2012-04-10. Dostupné z: [1].
  2. Sobotka: Pokračování vlády je špatnou zprávou pro budoucnost země. České noviny [online]. 2012-04-04. Dostupné z: [2].