Přeskočit na obsah

Český biatlonista Ondřej Moravec ukončil kariéru

Z Wikizpráv

Neděle

Ondřej Moravec během Světového poháru 2017/2018 v německém Oberhofu

Ondřej Moravec (* 9. června 1984, Ústí nad Orlicí), český biatlonista, několikanásobný medailista z juniorského mistrovství světa, světového poháru, mistrovství světaolympijských her, dnešním závodem smíšených dvojicNovém Městě na Moravě uzavřel svou 21 let trvající sportovní kariéru.

Po té, co Ondřej Moravec definitivně oznámil, že neodcestuje do švédského Östersundu na finálový podnik Světového poháru 2020/2021, se jeho posledním individuálním závodem kariéry stal stíhací závod v předposledním podniku sezóny v Novém Městě na Moravě, kam se těsně kvalifikoval díky 59. místu ze sprintu. V tomto závodě si polepšil o 7 příček a skončil 52. Jeho posledním závodem kariéry vůbec se stal závod smíšených dvojic, poslední ze závodů na programu předposledního podniku Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Spolu s Lucií Charvátovou přes 7 trestných kol a 11 dobíjení dosáhli na 17. příčku.

Poslední závod kariéry[editovat]

Ondřej Moravec na stupních vítězů během Světového poháru v roce 2012 ve slovinské Pokljuce

Do posledního závodu kariéry, závodu smíšených dvojic v Novém Městě na Moravě, nastoupil Ondřej Moravec spolu s Lucií Charvátovou. Závod rozjížděla Lucie Charvátová, která startovala z poslední řady se startovním číslem 25. Na start se dostavilo 26 závodníků. Šance na dobrý výsledek se však rozplynula hned po druhé střelecké položce, první ve stoje, kdy Lucie Charvátová na pět ran a tři dobíjení netrefila ani jeden z pěti terčů a musela tak absolvovat pět 75m trestných kol. Od té chvíle se česká dvojice, nacházející se na 23. příčce se ztrátou 1 minuty a 38 sekund na vedoucí Francii, snažila, aby vůbec dojela do cíle a nebyla čelem závodu dohnána o celé kolo a tím ze závodu vyřazena. Trestnému kolu se Charvátová nevyhnula ani při své poslední střelbě v stoje.

Ondřej Moravec při své první střelbě vleže udělal 4 chyby a musel tak také na jedno trestné kolo a propadl se na průběžné poslední 26. místo. Po další položce si však díky čisté střelbě polepšil na 24. místo. Na poslední předávku Lucie Charvátová dojela na 22. místě se ztrátou 3 minut a 19 sekund na vedoucí Norsko. Svou poslední střelbu vleže kariéry Moravec zvládl bez jediné nepřesnosti a posunul se oproti předávce o jednu příčku a během následujícího 1,5km běžeckého kola se dostal až na 19. pozici. Závěrečnou střeleckou položku své kariéry odstřílel Moravec rovněž bez jediného omylu a všech pět ran se mu dokonce podařilo za 23,1 sekundy vtěsnat do nejužšího kroužku uprostřed terče, ačkoliv pro zásah stačí ránu nasměřovat kamkoliv do 11,5cm terče. Komentátoři ČT hovořili o nejpřesnější a zároveň rychlé střelbě ve stoje v kariéře Ondřeje Moravce.

Po této střelbě Moravec vytáhl český tým na 18. místo s odstupem přibližně 2 sekund na 17. Slovensko. Slovenského reprezentanta Tomáše Hasillu se mu podařilo předstihnout velmi rychlým během v závěrečných metrech své kariéry, těsně za posledním mezičasem na 13,1 kilometru. Před cílovou rovinkou na Moravce čekal český reprezentační i realizační tým, se kterými si Moravec plácl rukou a do cíle dojel na 17. místě se zvednutou pravou nohou a roztočenou hůlkou nad hlavou.

Ačkoliv komentátoři zmiňovali, že dnes o výsledek ani tak nešlo, česká dvojice si s bilancí 7 trestných kol a 11 dobíjení dojela pro 17. místo z 26 týmů se ztrátou 3 minut 45 sekund a 5 desetin na vítězné Švédsko. Druhé skončilo Norsko a bronz braly Spojené státy americké.

Rozlučka[editovat]

Ondřej Moravec během sprintu ve Světovém poháru 2017/2018 v německém Oberhofu

Českou vlajku s fotografiemi Ondřeje Moravce a nápisem „Ondro, děkujeme! Letohrad, 2003–2021“ rozbalil při dojezdu do cílové rovinky Michal Krčmář už při sobotním stíhacím závodu, který byl Moravcovým posledním individuálním závodem kariéry.

Prvním ze série překvapení po nedělním závodu pro Ondřeje Moravce, který se dnes rozloučil se svou úspěšnou biatlonovou kariérou, byl reprezentační a realizační tým nastoupený v cílové rovince. V samotném cíli pak na něj čekala jeho manželka a dvě děti. Pro Ondřeje Moravce natočili jeho trenéři a nejbližší reportáž z Letohradu, kde vyrůstal. Reportáž shrnovala Moravcův život od dětství až po rozvoj jeho kariéry. Když si pak přebíral slovo, přiběhli k němu jeho kolegové z reprezentace a postříkali ho sektem. Moravec pak měl možnost shlédnou videa se vzkazy, které mu natočili české sportovní osobnosti, včetně těch, kteří už kariéru také ukončili. Mezi nimi byli například Dominik Hašek, Jaromír Jágr, Lukáš Krpálek, Barbora Špotáková, Eva Samková, ale i bývalý biatlonista Michal Šlesingr, který ukončil kariéru rok před Moravcem. Poslední v řadě bylo video, shrnující Moravcovy největší úspěchy kariéry z juniorského mistrovství světa, světového poháru, mistrovství světa i olympijských her.

Chvíli po dojezdu do cíle podal Ondřej Moravec svůj první rozhovor po konci kariéry:

První rozhovor Ondřeje Moravce po konci kariéry. Ondro ten závod byl v pravdě nezapomenutelný, i když asi trochu jinak, než jste si představoval.
No, byl to takový boj o to, dojet do cíle. Ta první čtvrtka se mi vůbec nepovedla, ale pak už to bylo dobré. Ale ve finále je to asi úplně jedno. Takže jsem byl rád, že jsem dojel do cíle.

Byl to v podstatě takový úprk před čelem závodu. Každopádně ale 3 čisté položky a rozloučil jste se tím svým pověstným kulometem na stojce. Aspoň za tohle radost?

Jo, jak říkám, od toho stojáku prvního si myslím, že už to bylo hodně dobré. Tam asi nebyl žádný problém, s tím jsem byl naprosto spokojený, ale bohužel ten začátek se úplně nepovedl.

Co jste říkal tomu přivítání v cíli, bylo to pro Vás překvapení?

Strašný, no. Už dlouho jsem si takhle nepobrečel. Třeba teď mi to až tak nedochází, nebo není to pro mě až tak emočně silné, ale to co bylo tam, tak to jsem nečekal a ještě teď mi šíleně buší srdce.

Díky a úspěšný život po kariéře.

Díky, díky

Kariéra Ondřeje Moravce[editovat]

Podrobnější informace o výsledcích, medailích a kariéře Ondřeje Moravce naleznete v článku Ondřej Moravec na české Wikipedii

Během své kariéry Ondřej Moravec dosáhl na několik individuálních i týmových medailí z vrcholových biatlonových soutěží.

Mistrovství světa juniorů[editovat]

 • Účast: 5x (2001–2005)
 • Medaile: 8
  • Zlato: 0
  • Stříbro: 3
  • Bronz: 5

Světový pohár[editovat]

 • Účast: 19x (2002/2003–2020/2021)
  • Body celkem: 4348
 • Počet startů: 410
 • Medaile: 12
  • Zlato: 1
  • Stříbro: 8
  • Bronz: 3
 • Štafeta: 10 medailí

Olympijské hry[editovat]

Zdroje[editovat]

 • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Robins7 (diskuse, příspěvky) podle vysílání ČT Sport, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
 • K vytvoření této zprávy byly použity informace z článku Ondřej Moravec na Wikipedii.
 • V neděli skončím, oznámil Moravec. Doma, bez diváků a po báječných letech. iDNES.cz [online]. 2021-03-10 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: [1].
 • ŘANDA, Tomáš. Moravec má za sebou těžkou rozlučku, závod smíšených dvojic ovládli Švédové díky finiši. ČT Sport [online]. 2021-03-14, rev. 2021-03-14 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: [2].
 • Nové Město na Moravě – smíšená štafeta dvojic. Sport.cz [online]. 2021-03-14, rev. 2021-03-14 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]