Egyptský prezident zrušil verdikt soudu o rozpuštění parlamentu

Z Wikizpráv

Neděle

Prezident Muhammad Mursí

Dekret nového prezidenta Egypta Muhammada Mursího zrušil platnost rozhodnutí ústavního soudu o rozpuštění parlamentu a přikázal poslancům, aby se vrátili do funkce. Nové zasedání má proběhnout do 60 dnů.

Ústavní soud vytkl parlamentu to, že jeho část, která měla být určena nezávislým kandidátům, byla rovněž zvolena z kandidátů stranických. Proti verdiktu soudu se zdvihla vlna nevole, kterou podpořilo i Muslimské bratrstvo. Mursí byl donedávna jeho předním členem.

Nejvyšší rada ozbrojených sil, která slouží jako přechodná vláda v Egyptě po pádu Mubarakova režimu a která verdikt soudu podpořila a nechala obsadit vojáky budovu parlamentu, se schází k mimořádnému zasedání.

Analytika Muhammada Chalíla rozhodnutí překvapilo, jelikož nevypadá, že bylo koordinováno s armádou. „Znamená to, že prezident odebírá legislativní moc armádní radě a vrací ji parlamentu. Možná v mezidobí potřebuje přijmout nějaké zákony, které by posílily moc jeho vlády nebo umožnily jeho 100denní plán,“ řekl s odkazem na počáteční období vládnutí Mursího.

Nepotvrdilo se tak očekávání, že se Mursí aspoň zpočátku bude snažit vyhnout přímým konfrontacím s armádou, s níž ho nepojí nijak vřelé vztahy.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Egypt’s President Orders Return of Parliament. New York Times [online]. 2012-07-08 [cit. 2012-07-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)