Kaddáfího pevnost padla, sám plukovník je dál neznámo kde

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Stovky povstalců vtrhly do tábora libyjského vůdce Kaddáfího Báb al-Azízíja poté, co včera obsadili podstatnou část hlavního města Tripolisu. Svědci viděli desítky rebelů střílet do vzduchu na oslavu toho, co považují za velké vítězství. Nad pevnost stoupal černý dým a v okolí tábora i na některých dalších místech ve městě trvala střelba a ozývaly se exploze.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová řekla médiím, že se od politického lídra rebelů Mustafy Abdela Džalíla dověděla, že jeho síly kontrolují čtyři pětiny města. Mluvčí NATO Oana Lungescuová nicméně v Bruselu prohlásila, že úloha NATO v Libyi nekončí a údery NATO mohou pokračovat, dokud nepřestanou všechny útoky na civilisty. Plukovník Roland Lavoie dodal, že síly NATO neútočí specificky na Kaddáfího, ale zasahují, „kdekoli je to nezbytné“ k ochraně civilistů.

Nadále není známo místo Kaddáfího pobytu. Jeho syn Sajf Islám Kaddáfí, o kterém rebelové tvrdili, že byl zajat, vystoupil před novináři v hotelu Rixos, který nadále ovládají Kaddáfího přívrženci. Prohlásil, že Muammar Kaddáfí je nadále ve městě a ovládá ho.

Podle zdrojů mezi povstalci také další z Kaddáfího synů Mohamed unikl z domácího vězení.

Džalíl potvrdil, že rebelové stále ještě nemají plnou kontrolu nad Tripolisem. Kromě některých míst v Tripolisu navíc Kaddáfího jednotky dále ovládají nejméně dvě velká města spojená s jeho kmenem, a to Sabhu a Syrtu, nacházející se asi 450 kilometrů na východ od hlavního města.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]