Přeskočit na obsah

Lavrov: To Gruzie si zničila svoje hranice

Z Wikizpráv

Pondělí

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v New Yorku na půdě Organizace spojených národů prohlásil, že všechny diskuze o teritoriální celistvosti Gruzie, které probíhají po vojenské agresi na území Jižní Osetie (tj. od 8. srpna), jsou zbytečné.

„Bombardování spícího Cchinvali a zabíjení civilistů, jakož i jednotek modrých přileb znamenaly konec teritoriální celistvosti Gruzie,“ řekl ministr Lavrov v sobotu večer na 63. zasedání Valného shromáždění OSN a jeho vyjádření převzala i různá ruská média.

Současná koncepce bezpečnosti v Evropě letos v srpnu selhala, jak ukázala gruzínská krize, válka a následné uznání obou separatistických oblastí Ruskem. Právě mezinárodní uznání Abcházie a Jižní Osetie považuje ministr Lavrov za jedinou záruku bezpečnosti obyvatel v obou odštěpeneckých regionech před údajnou gruzínskou hrozbou. „Budoucnost lidu Abcházie a Jižní Osetie je zajištěna smlouvami mezi Moskvou, Suchumi a Cchinvali,“ uvedl.

„Rusko pomohlo Jižní Osetii proti agresi, splnilo vlastní dluh v obraně svých obyvatel i splnilo roli mírotvorce,“ dále Lavrov dodal.

Západní země kvůli srpnové ofenzivě nejprve gruzínských, a poté hlavně ruských vojsk přehodnotily své postoje k Moskvě a vzájemné vztahy se zhoršily, hlavně v oblasti vojenské došlo k totálnímu ochladnutí veškeré spolupráce. Dnes například na svazu britských konzervativců zmínil současnou kauzu a ostře zaútočil na Rusko i český premiér Mirek Topolánek.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Gruzija razbila svoje granice. Glas javnosti [online].  [cit. 2008-09-29]. Dostupné z: [1]. (srbsky)