Přeskočit na obsah

Na Slovensku se snaží zmírnit dopady nedostatku plynu

Z Wikizpráv

Pátek

Zasněžený Poprad, ilustrační foto

Slovenská republika je těžce poškozena přerušením dodávek plynu. Přestože svítá na lepší časy - premiér EU předsedajícího Česka Mirek Topolánek se dohodl s ruským premiérem Putinem na vyslání pozorovatelů na Ukrajinu - mnohé podniky musely omezit spotřebu plynu, což znamená i radikálně zbrzdit výrobu. V mnohých firmách tak mají nemalé problémy a museli zaměstnacům vybrat nucenou dovolenou. I některé menší provozy, třeba spalovny odpadu, mají problémy, neboť plyn potřebují také.

Zavřené jsou také některé školy, ředitelé raději dětem prodloužili prázdniny.

Vláda se obává i nedostatku energie, neboť ta se na Slovensku vyrábí také z plynu. V tomto případě je premiér ochoten spustit nedávno odstavený reaktor jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, přestože se zavázalo Slovensko v přístupových smlouvách při vstupu do EU k jeho odstavení a ukončení provozu. Rovněž je možné také spustit ještě dva záložní zdroje; jeden v Novákách ve středním Slovensku a druhý na východě země u hranice s Maďarskem.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Aktron (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.