Přeskočit na obsah

Na seznam světového dědictví UNESCO bylo přidáno 21 lokalit

Z Wikizpráv

Pondělí

Klášter na ostrově Svijažsk.

Během konference Výboru pro světové dědictví v polském Krakově bylo na seznam světového dědictví UNESCO zapsáno 21 nových lokalit. Kontroverze vyvolalo zařazení města Hebron na seznam jako palestinské lokality.

Jako světově významné kulturní památky byly označeny následující nemovitosti: Starořecké město Aphrodisias na území tureckém regionu Kárie, eritrejská metropole Asmara, katedrála Zesnutí přesvaté Bohorodice a klášter na ostrově Svijažsk v ruském Tatarstánu, jeskyně a umění doby ledové v pohoří Švábská Alba, palestinské město Hebron s hrobkou praotce Abraháma, historické centrum indického města Ahmadábád, íránské město Jazd, Kujataa - farmářská krajina na jihu Grónska využívána Nory a později také Inuity, historická mezinárodní osada na ostrově Kulangsu u čínského města Sia-men, Mbanza Kongo hlavní město Konžského království v dnešní Angole, posvátný japonský ostrov Okinošima, Marae Taputapuatea na ostrově Raiatea ve Francouzské Polynésii, doly v polském městě Tarnowskie Góry, chrámový komplex Sambor Prei Kuk v Kambodži, anglická Jezerní oblast, otrokářské přístaviště Valongo v brazilském Riu de Janeiru, benátské pevnostní stavby v Itálii, Chorvatsku a Černé Hoře a také kulturní krajina Kohami v Jihoafrické republice.

Mezi světově významné přírodní dědictví byly zařazeny: krajina Daurie v Mongolsku a ruském Zabajkalsku, Národní park Los Alerces v Argentině a náhorní plošina Kokošili v čínské provincii Čching-chaj.

Historické centrum Vídně bylo kvůli necitlivým architektonickým zásahům zařazeno na seznam světového dědictví v ohrožení. Naopak Národní park Comoé v Pobřeží slonoviny, Národní park Simienské hory v Etiopii a gruzínský klášter Gelati byly z tohoto seznamu vyřazeny.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • UNESCO 2017: Which sites have been added to the World Heritage List?. CNN [online].  [cit. 2017-07-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • New Inscribed Properties (2017). UNESCO [online].  [cit. 2017-07-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Close of World Heritage Committee session in Krakow, after inscription of 21 new sites on UNESCO’s World Heritage List. UNESCO [online]. 2017-07-12 [cit. 2017-07-17]. Dostupné z: [3]. (anglicky)