Přeskočit na obsah

Netanjahu narazil u Arabů i u pravicových Izraelců

Z Wikizpráv
Šás: „Vyhlášení války.“

Čtvrtek

Zástupci Palestinců zareagovali odmítavě na projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pronesený v americkém kongresu. Netanjahu v něm hovořil o možnostech míru mezi Izraelem a Palestinci a podmínil ho řadou okolností.

Podle lídra palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse nepřinesl projev nic pozitivního. Palestinci se podle Abbáse budou muset obrátit na podzim na Valné shromáždění OSN, aby uznal samostatnou Palestinu. Ostrá vyjádření přišla i od zástupců hnutí Hizballáh nebo Hamas.

V Izraeli se mezitím stal Netanjahu terčem kritiky „jestřábů“ za to, že připustil uvolnění některých izraelských území pro vznik palestinského státu. Většina Izraelců vyjádřila podle výzkumu veřejného mínění názor, že měl být Netanjahu vstřícnější k názorům amerického prezidenta Obamy.

Palestinci: Je to konec nadějí na mírovou dohodu

[editovat]

Mahmúd Abbás na jednání palestinské administrativy v Ramalláhu řekl, že Netanjahuův projev nepřinesl „nic, na čem by [Izraelci a Palestinci] mohli stavět“. Přinesl prý hlavně diktát podmínek před zahájením jednání a vše „posunul daleko od mírového procesu“.

Významný Abbásův poradce Nábil Šás prohlásil, že Netanjahu „rozbil jakékoli naděje na obnovení mírového procesu.“ Podle Šáse jde o „vyhlášení války, které bohužel přivítaly ovace vstoje“. Přední činitel Abbásova Fatahu Abbás Zakí vyzval Palestince, aby po vzoru lidových revolucí v Egyptě a Tunisku vyšli do ulic a „zapálili zemi“.

Zástupce Hamasu Ismail Haníja vystoupil v Gaze s projevem, ve kterém na izraelskou výzvu k tomu, aby Fatah roztrhal usmiřovací dohodu s Hamasem, odpověděl, že Palestinci „roztrhají okupaci“. Dohodu o usmíření a palestinskou jednotu podpořila v reakci i vyjádření Hamasu.

Vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh se postavil nejen proti projevu Netanjahua, ale také proti předchozí Obamově výzvě. Podle něj nastal konec mírovým iniciativám; vyzval Ligu arabských států, aby řekla „ne vyjednávání, ne Izraeli a ne okupaci Jeruzaléma“.

Izraelci stojí za Netanjahuem, jeho názory ale všichni nesdílejí

[editovat]

Podle výzkumu pro deník Maariv zůstává Netanjahu nejpopulárnějším izraelským politikem. 57 % Izraelců ale zároveň odpovědělo kladně na otázku, zda měl jejich premiér odpovědět pozitivněji na předchozí iniciativu prezidenta Obamy.

Řada pravicových poslanců ale premiéra kritizovala, a to i jeho spolustraníci. Podle Dannyho Danona z Likudu ministerský předseda nevyjádřil postoje své strany. „Byli jsme zvoleni, abychom bránili [izraelské osady], ne abychom se jich vzdali,“ zkritizoval část projevu, ve které Netanjahu připustil, že by některé osady v pásmu Gazy a na Západním břehu mohly zůstat na území samostatné Palestiny.

Poslanec za ultrapravicovou koaliční Národní jednotu Ariyeh Eldad obvinil Netanjahua ze „slabosti a poraženectví“, když ten oznámil, že mírová dohoda může zahrnout takové ponechání osad Palestině.

Podle Yoela Hassona ze středové Kadimy se Netanjahu snažil vytvořit „mylný dojem“, že má vůli jednat.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • STEWART, Catrina. Netanyahu's defiance on deal is 'declaration of war'. Independent [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Rightist MKs slam Netanyahu's 'painful compromises for peace'. Haaretz [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Haniyeh, Abbas shun PM's speech, parameters for peace. Jerusalem Post [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • GREENBERG, Joel. Netanyahu visit deepens Israeli-Palestinian impasse. Washington Post [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • Netanyahu Congress speech raises few hopes. Reuters [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [5]. (anglicky)