Přeskočit na obsah

Obama vede v předběžných průzkumech o 8 procentních bodů

Z Wikizpráv

Úterý

Výzkumy preferencí nahrávají Obamově spokojenosti

Podle průzkumu Gallupova ústavu, který získává statistické údaje o preferencích jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta v nadcházejících volbách ve Spojených státech (konají se 4. listopadu), nyní vede demokratický senátor Barack Obama o 8 procentních bodů. Jeho konkurent z republikánské strany John McCain má nyní 42% preference. Pokud by se tedy konaly volby nyní, Obama by zvítězil.

Současný úspěch illinoiského senátora lze připsat hlavně finanční krizi, ale také první debatě obou kandidátů, která se konala v sobotu v noci středoevropského času. V ní podle průzkumů působil důvěryhodněji než John McCain; mnozí jej označili za vítěze. Současný Obamův náskok se tak již blíží červencovému, kdy ho při návštěvě Berlína přivítaly tisíce lidí.

V současné době se však veřejné mínění i veškerá politika soustředí spíše na řešení propadu na Wall Streetu a následné krize. Vládní plán sedmisetmiliardové půjčky a odkupu špatných pohledávek je také předmětem boje mezi jednotlivými stranami, ačkoliv mu oba kandidáti vyjádřili podporu. Další významnou událostí bude debata tento čtvrtek mezi uchazeči o úřad viceprezidenta, kterými jsou Joe Biden za Demokratickou stranu a Sarah Palinová za republikány.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Gallup Daily: Obama Maintains 8-Point Lead. Gallup.com [online].  [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)