Přeskočit na obsah

Wikizprávy:Hlavní strana

Z Wikizpráv
Verze z 30. 11. 2013, 02:52, kterou vytvořil Danny B. (diskuse | příspěvky) (přenos statické části z modulu)

Vítejte na Wikizprávách v českém jazyce – svobodném zpravodajském projektu, který byl založen 26. května 2008.

V současné době má již 2523 zpráv a 6204 denních přehledů a může ho upravovat a rozšiřovat kdokoliv, včetně vás!

úterý

24 prosinec

2024

Pátek
(aktualizováno 17. března 2016)

Ročně se ve světě vyrobí 45 milionů tun polyethylentereftalátu, ne všechny skončí v recyklaci (ilustrační foto)

Japonští vědci v časopisu Science publikovali objev bakterií schopných rozrušit strukturu PET láhví, které dovedou nakonec zcela zničit. Bakterie Ideonella sakaiensis, jak ji japonští vědci pojmenovali, tak představuje významný objev v době, kdy továrny chrlí 45 milionů tun polyethylentereftalátu ročně, který následně devastuje životní prostředí. V moři končí podle deníku The Guardian asi osm milionů tun plastu, z toho podstatná část právě z polyethylentereftalátu. Podle propočtů Světového ekonomického fóra může být v roce 2050 v porovnání souhrnu hmotností víc plastů než ryb.

Bakterie zničí méně kvalitní výrobky z PET během šesti týdnů. Kvalitnější PET láhve jí zaberou ale o mnoho delší čas, proto by bylo potřeba bakterii dále zušlechtit, měla-li být využita pro masivnější ekologické nasazení. Bakterie k rozkladu používá dva enzymy, pomocí kterých rozkládá molekulární vazbu hlavních složek polyethylentereftalátu, čili ethylenglykolu a kyseliny tereftalové. Tyto složky pak bakterii slouží jako zdroj energie.

Tým z Kjótské univerzity a Technologického institutu v Kjótu pod vedením Šosukeho Jošidy se výzkumu věnoval pět let. Jeho výsledkem je urychlení vývinu bakterie Ideonella sakaiensis, který by přirozeným procesem trval mnohem déle.

Důležité enzymy

Využití samotné bakterie Ideonella sakaiensis k likvidaci odpadu např. volně plujícího na moři je nejasné, nicméně další výzkum a šlechtění by mohly podle odborníku dojít i k navržení funkčních biologických přípravků, které by to umožnily.

Prvním krokem k tomu je izolování a umělá výroba obou enzymů, které bakterie k rozkladu PET používá. I v této oblasti už Jošidův tým udělal velké pokroky a vidí v ní velkou budoucnost pro celou recyklaci plastů: „Dosud jsme totiž byli schopni odpadní PET přetavit do podoby jiných plastů, nyní je ale můžeme skutečně rozložit na základní součástky a znovu využít,“ komentuje výsledky Jošida.

Bakterie Ideonella sakaiensis není prvním organismem schopným rozkládat PET. Již dříve se v laboratorním prostředí podařilo vypěstovat houbu Fusarium oxysporum cutinase, která ale ve volné přírodě nepřežije.

Zdroje

  • Nově objeveným bakteriím slouží PET lahve jako potrava. Novinky.cz [online]. 2016-03-14 [cit. 2016-03-15]. Dostupné z: [1].
  • Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty. Echo24 [online]. 2016-03-11 [cit. 2016-03-18]. Dostupné z: [2].
  • Enzym z bakterie Ideonella umí rozložit PET láhev za pár dní. Ekolist [online]. 2016-03-17 [cit. 2016-03-18]. Dostupné z: [3].
  • YOSHIDA, Shosuke, HIRAGA, Kazumi, TAKEHANA, Toshihiko, TANIGUCHI, Ikuo, YAMAJI, Hironao, MAEDA, Yasuhito, TOYOHARA, Kiyotsuna, MIYAMOTO, Kenji, KIMURA, Yoshiharu, ODA, Kohei A bacterium that degrades and assimilates poly(ethylene terephthalate). Science, 2016-03-11, roč. 351, čís. 6278, s. 1196–1199. Dostupné online. (anglicky) 

Celá zpráva…

aktualizovat hlavní stranu feed posledních zpráv


Chyba skriptu: Funkce „getContent“ neexistuje.

Témata zpráv

Více informací o Wikizprávách


Wikizprávy, wiki běžící na otevřeném a svobodném softwaru MediaWiki, provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje také řadu dalších otevřených mnohojazyčných projektů:

logo Wikipedie logo Wikislovník logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikicesty logo Wikiverzita logo Wikidruhy logo Wikidata logo Wikimedia Commons
Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikiverzita Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce Volně dostupné vzdělání Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií