Wikizprávy:V redakci
Vítejte v redakci českých Wikizpráv, hlavním diskuzním prostoru tohoto zpravodajského projektu. Všechny významné změny, ale i návrhy a koncepty, které se týkají Wikizpráv, se projednávají zde. Nebojte se zeptat, navrhnout nějakou změnu, či informovat o nových skutečnostech.
Žádosti o příznak bota (bot requests) | ČKD | Autorské právo | Pískoviště
Starší diskusi najdete v archivu - Inkubátor (2007 až květen 2008), /01 (2008 až únor 2010), /02 (březen 2010 až květen 2011), /03 (červen 2011 až září/říjen 2011), /04 (říjen 2011 až prosinec 2011), /05 (leden až duben 2012), /06 (květen až prosinec 2012), /07 (leden až srpen 2013), /08 (září 2013 až březen 2014), /09 (duben až listopad 2014), /10 (prosinec 2014 až prosinec 2015), /11 (leden až květen 2016), /12 (květen 2016 až prosinec 2018), /13 (leden 2019 až listopad 2020)
Stav projektu a správci
@Danny B., Tchoř, Hugo: Zdravím vás. Předem bych se chtěl omluvit za délku této zprávy, ale je to důležité. Chtěl bych se zeptat, jak jsme na tom se stavem tohoto projektu. Jak to tak vypadá, projekt je na tom velmi bídně, je téměř mrtvý a věřte, že je to, určitě nejen pro mě, smutný pohled. Přišel jsem sem z české Wikipedie, kde občas taky napíšu nějakou aktualitu. Od podzimu se snažím velmi aktivně projektu dát umělé dýchání a hodlám v tom nadále dlouhodobě pokračovat (viz moje uživatelská stránka). Být ale téměř sám na celý projekt je, jak to říct, při nejmenším divné. Jediné co tady pracuje, tak je pravděpodobně skript Dannyho B. na vytváření denních přehledů. Zajímalo by mě, zda někdo chce pokračovat. Správci jakoby zde ani nebyli. Nějakou dobu už visí v kategorii na „rychlé“ smazání jedná stránka a nic se neděje, občas zahlédnu nějakou IP jak píše zprávu a až na Hugovy opravy překlepů se nic neděje – žádné prověřování nic. Wikizprávy také momentálně nemají přijatá žádná pravidla a nic tak neurčuje podobu projektu. Ano, prakticky bez komunity se to dělá fakt blbě, to je mi jasné, jinak než širokým konsenzem bych nikdy pravidlo neschvaloval. Řídíme se zde prakticky jenom základní definicí projektu. No, snažím se oživit jak hlavní jmenný prostor, tak pozadí Wikizpráv. Prosil bych o vyjádření kteréhokoliv editora (správce i nesprávce) k tomuto problému. Kdyby mi někdo žijící dal trochu důvěry, jsem připravený převzít (resp. případ se) žezlo správce a pokusit se české Wikizprávy oživit. A prosím, nechápejte to tak, že bych chtěl projekt obsadit, poškodit. V plánu mám pravě přesný opak. Samozřejmě na další kroky, jako pravidla a podobné věci, které by vedly k oživení projektu, je potřeba komunita, jejíž vznik je přirozený neurychlitelný proces. Práva bych využil k hlídání projektu, kontrolování editací (zdroje, autorské právo atd. atd.), mazání stránek, které smazány být mají, apod. a jsem s nimi plně seznámen. Ve fungování projektů Wikimedia a jejich principech se vyznám, a opravdu nevím, kde jinde bych měl na Wikizprávách sbírat zkušenosti, vzhledem k velikosti projektu. Prostudoval jsem také historii Wikizpráv včetně nejrůznějších diskusí. Chtěl bych také vyvrátit potenciální myšlenku, že to dělám pro funkci… – ne, dělám to pro projekt. Toto navrhuji pouze jako možnou cestu k oživení projektu, mladá krev je doufám taky potřeba :-). Děkuji předem za reakci, s přáním hezkého a klidného dne, --Robins7 (diskuse) 2. 12. 2020, 01:27 (CET)
- Wikizprávy jsou aktuálně mrtvé, já osobně v tuto chvíli nemám čas na jakékoliv větší akce na tomto projektu. --Hugo (diskuse) 2. 12. 2020, 04:58 (CET)
- Já pokračovat určitě chci. Akorát se zásadně neshodnu s myšlenkou Dannyho B., že v úvodu zprávy má být datace podle toho, kterého data se týká, neboť podle mne tam má být datace podle toho, kterého data byla vydána. Poslední diskusi vizte na Diskuse k Wikizprávám:Zpráva#Nová diskuse ke kompromisnímu řešení, kde, chápu-li dobře, Danny B. odmítá i variantu, kdy by tam bylo těch dat víc, kterou jsem naivně považoval za oboustranně přijatelný kompromis.
- To mne v současnosti, chci-li se vyhnout revertačním válkám ohledně data, umožňuje psát zprávy pouze tehdy, všimnu-li si zajímavé události a mám-li na to čas tentýž den, kdy se stala. Což vzhledem k tomu, že na wikizprávy bych měl přirozeně čas především brzy ráno, pro mne představuje docela zásadní obtíž a tak se mi přispívat moc nedaří. --Tchoř (diskuse) 2. 12. 2020, 05:06 (CET)
- @Tchoř: Skvěle, že chcete pokračovat, moc si toho vážím. Abych byl upřímný, ve věci datumu v úvodu zprávy zastávám názor Dannyho B. Ale to neznamená, že Vás budu revetovat když to napíšete naopak… jen se trochu rozdělí systém kategorizování podle data. No to je mi teda situace :D. Co teda navrhujete? @Danny B., Okino, Hugo: Každopádně jsem zjistil, že vzhledem k mé zdejší aktivitě by se mi opravdu správcovská práva hodila. Opravuji kategorizační strom, chyby v názvech stránek apod. + pravidelně kontroluji poslední změny a vyhlížím přispěvatele. Více jsem k tomu napsal v úvodní zprávě tohoto vlákna. Užíval bych je dle svého nejlepšího vědomí a svědomí pro oživení projektu a jeho ochranu. Narychlo sepsaný a velmi stručný neúplný plán pro oživení Wikizpráv najdete zde. Druhá věc je, jestli je zde vůbec momentálně jediný kolega byrokrat k zastihnutí :-) Děkuji, s pozdravem --Robins7 (diskuse) 4. 12. 2020, 01:47 (CET)
- @Robins7: Držím palce, aby se vše povedlo. --Hugo (diskuse) 4. 12. 2020, 05:33 (CET)
- Co navrhuji, to jsem popsal v té odkazované diskusi. Pro mne je podstatná jediná věc - aby u zprávy bylo hned od pohledu jasné, kdy byla napsána, tedy aby v úvodu bylo datum, kdy byla zveřejněna. Takto zdejší systém kdysi fungoval, takto je to normální v podstatě na všech zpravodajských webech. Mít tam datum události podle mého názoru čtenáře uvádí v omyl, že jsme zvládli o záležitosti referovat tentýž den a zpráva obsahuje jen věci, které nám byly tentýž den známy. Pokládám to za podvod, na kterém se nechci podílet.
- Co se týče správcovských práv, sice bych teoreticky nebyl proti, ovšem to zdůvodnění, že by se hodila k oživení projektu, mi připadá nepravdivé, na což jsem citlivý.
- Smazání reliktů po přesunu nikam nespěchá a navíc si myslím, že ve většině případů bychom si tu měli to přesměrování už nechat, že ničemu neškodí a třeba je někde na internetu odkazováno. K čemu bude smazání Pořádná zima v Česku pokračuje, teploty i dnes dosahovaly -20° C (a v tomhle případě tedy vůbec nechápu ani to přesunutí samotné)? --Tchoř (diskuse) 4. 12. 2020, 15:49 (CET)
- @Tchoř: Jo tak, už Vám rozumím. Prošel jsem si tu odkazovanou diskusi a souhlasím s tím, co navrhujete zde. Je to rozumné. Pro vyřešení problému by to ale chtělo i Dannyho B., jinak nemá moc cenu něco dál řešit. K tomu nepravdivému zdůvodnění, jak jste to myslel? Možná jsem to jen nešťastně zformuloval. Já jsem měl na mysli něco ve smyslu, že by se hodila při činnostech, které budu provádět při pokusu o oživení Wikizpráv – tj. úpravy stromu kategorií atd. Dále pravidelně kontroluji poslední změny a využil bych je v případě, že by se vyskytly příspěvky jiných uživatelů – jak postupovat vím (principy jsem se naučil na cswiki). A do třetice je doufám vítána mladá krev, věřím, že bych byl nápomocný. Velelo by mně těchto 5 věcí: pravidla, zvyklosti, komunita, nejlepší vědomí a svědomí a rozvaha :-). No a k těm reliktům, nehoří to a ani jsem tou zprávou nechtěl na nikoho naléhat :-). Jen si myslím, že bych s tím neustále nemusel zatěžovat ostatní. Možná jsem do malé míry ovlivněn působením na Wikipedii, ale mám ve zvyku navrhovat na rychlé smazání přesměrování, která jsou lidově řečeno „k ničemu“ (opět narážím na velký problém, že Wikizprávy jsou prakticky bez přesných pravidel). Odkazy na externích webech jsou druhá věc, ale docela o jejich existenci pochybuji (přesměrování v rámci wiki samozřejmě opravuji). Prakticky ničemu neškodí, ale časem bychom tu pak mohli mít kvanta takovýchto přesměrování z chybného (ať už pravopisného či typografického) tvaru, což mi nepřijde správné. A konkrétně k tomu přesunu, který jste nepochopil, předpokládám, že rozdíl mezi
Pořádná zima v Česku pokračuje, teploty i dnes dosahovaly -20° C
aPořádná zima v Česku pokračuje, teploty i dnes dosahovaly -20 °C
vidíte. Je to typograficky chybný zápis, stejně jako třeba spojovník místo pomlčky, jen je to, jak to říct, méně nápadné. Doufám, že se ve všem chápeme. S pozdravem, --Robins7 (diskuse) 4. 12. 2020, 18:59 (CET)- Už jsem to s těmi stupni pochopil, tohle pravidlo jsem neznal, takže se omlouvám za odbočku. U těch jiných, spojovník versus pomlčka, bývalo myslím zvykem i na Wikipedii ponechávat přesměrování z variant, které lze snadno napsat na klávesnici (kam se tenkrát právě počítalo nahrazení pomlčky spojovníkem).
- Jinak podle mého názoru wikizprávy potřebují hlavně tvůrce obsahu. Nic proti opravám typografie, ale na tom nestojí. Ale jo, když si založíte hlasování o právech, asi bych byl pro. Ne proto, že bych si myslel, že je to potřeba, spíš proto, že když Vám to pomůže vzít wikizprávy víc za svoje a přispívat, bude to pro Wikizprávy dobré. A mohlo by to být dobré i pro Wikipedii, že naopak nebudete plýtvat časem na aktuality tam (podle mne tam aktuality nepatří a jen komunitu od psaní encyklopedie rozptylují). --Tchoř (diskuse) 4. 12. 2020, 19:21 (CET)
- na této stránce ;-). Musím s Vámi souhlasit. Díky i z Vaší strany za info a podporu. --Robins7 (diskuse) 4. 12. 2020, 19:54 (CET) Viz první tučný bod
- @Tchoř: Jo tak, už Vám rozumím. Prošel jsem si tu odkazovanou diskusi a souhlasím s tím, co navrhujete zde. Je to rozumné. Pro vyřešení problému by to ale chtělo i Dannyho B., jinak nemá moc cenu něco dál řešit. K tomu nepravdivému zdůvodnění, jak jste to myslel? Možná jsem to jen nešťastně zformuloval. Já jsem měl na mysli něco ve smyslu, že by se hodila při činnostech, které budu provádět při pokusu o oživení Wikizpráv – tj. úpravy stromu kategorií atd. Dále pravidelně kontroluji poslední změny a využil bych je v případě, že by se vyskytly příspěvky jiných uživatelů – jak postupovat vím (principy jsem se naučil na cswiki). A do třetice je doufám vítána mladá krev, věřím, že bych byl nápomocný. Velelo by mně těchto 5 věcí: pravidla, zvyklosti, komunita, nejlepší vědomí a svědomí a rozvaha :-). No a k těm reliktům, nehoří to a ani jsem tou zprávou nechtěl na nikoho naléhat :-). Jen si myslím, že bych s tím neustále nemusel zatěžovat ostatní. Možná jsem do malé míry ovlivněn působením na Wikipedii, ale mám ve zvyku navrhovat na rychlé smazání přesměrování, která jsou lidově řečeno „k ničemu“ (opět narážím na velký problém, že Wikizprávy jsou prakticky bez přesných pravidel). Odkazy na externích webech jsou druhá věc, ale docela o jejich existenci pochybuji (přesměrování v rámci wiki samozřejmě opravuji). Prakticky ničemu neškodí, ale časem bychom tu pak mohli mít kvanta takovýchto přesměrování z chybného (ať už pravopisného či typografického) tvaru, což mi nepřijde správné. A konkrétně k tomu přesunu, který jste nepochopil, předpokládám, že rozdíl mezi
- @Tchoř: Skvěle, že chcete pokračovat, moc si toho vážím. Abych byl upřímný, ve věci datumu v úvodu zprávy zastávám názor Dannyho B. Ale to neznamená, že Vás budu revetovat když to napíšete naopak… jen se trochu rozdělí systém kategorizování podle data. No to je mi teda situace :D. Co teda navrhujete? @Danny B., Okino, Hugo: Každopádně jsem zjistil, že vzhledem k mé zdejší aktivitě by se mi opravdu správcovská práva hodila. Opravuji kategorizační strom, chyby v názvech stránek apod. + pravidelně kontroluji poslední změny a vyhlížím přispěvatele. Více jsem k tomu napsal v úvodní zprávě tohoto vlákna. Užíval bych je dle svého nejlepšího vědomí a svědomí pro oživení projektu a jeho ochranu. Narychlo sepsaný a velmi stručný neúplný plán pro oživení Wikizpráv najdete zde. Druhá věc je, jestli je zde vůbec momentálně jediný kolega byrokrat k zastihnutí :-) Děkuji, s pozdravem --Robins7 (diskuse) 4. 12. 2020, 01:47 (CET)
- Hezké a lze souhlasit. Já tedy na Wikizprávy neplánuji přispívat příliš často, ale pokud by tak došlo k tomu, že se z Wikipedie odsunou aktuality sem, tak jsem pro. Ale nejdřív bych ten plamínek rozdmýchal, pak až zakládal pravidla a řešil autorská práva. A hlasoval o správci se dá tuším i tady, otázka je ale jak, když nejsou žádná pravidla. --Ján Kepler (diskuse) 6. 12. 2020, 10:09 (CET)
- @Ján Kepler: No na Wikipedii jsme bohužel došli až do fáze, kdy nejen že tam ty aktuality v takové míře jsou, ale dokonce jsme z kolonky aktualit na hlavní straně odmazali i odkaz na Wikizprávy. Chápu to, protože v době odebírání tady skoro nic nebylo. Až by se to tu znovu se zprávami rozběhlo, jakože je to na dobré cestě, tak by nemuselo být na škodu to nějak probrat i na Wikipedii. Autorské právo je prosté, leč k němu není pravidlo. Šablona
{{copyvio}}
tady existuje, prokázané copyvio se překryje a dál se uvidí podle situace a komunikace s autorem. V praxi bych to viděl podobně jako na Wikipedii. Nejsem si jistý zda a jak by se dalo na tomto projektu využít OTRS, ale předpokládám že ano. Každopádně něco jako pravidla, to je plán opravdu do budoucna, v tomto stavu o tom ani moc nejde uvažovat. A k tomu hlasování, předpokládám, že Tchoř myslel vytvořit si hlasovací sekci zde, stejně jako se to dělalo dříve. Nejsou-li pravidla, nastupuje na řadu rozum, prostě všeho přiměřeně vzhledem k situaci (doba hlasování atd…). S pozdravem, --Robins7 (diskuse) 6. 12. 2020, 11:36 (CET)- @Robins7: Určitě. OTRS a vůbec jakákoliv pravidla mi přijdou zbytečná do té doby, dokud zde nebude nějaká větší aktivita (ve smyslu vyšší než teď). Jo, ještě ping @Okino:, vy jste tu tuším často přispíval. --Ján Kepler (diskuse) 6. 12. 2020, 14:43 (CET)
- @Robins7 Co se OTRS týče, projekt samozřejmě může využívat (co se odpovídání na dotazy týče) frontu info-cs@wikimedia.org, ostatně ta slouží pro dopisy v češtině, ne nutně k cswiki. Takže vlastně není ani co řešit (leda do fronty přizvat někoho z Wikizpráv, ale to má čas, dokud to nebude trošku větší projekt). Zdraví, Martin Urbanec (diskuse) 6. 12. 2020, 18:33 (CET)
- @Robins7: Určitě. OTRS a vůbec jakákoliv pravidla mi přijdou zbytečná do té doby, dokud zde nebude nějaká větší aktivita (ve smyslu vyšší než teď). Jo, ještě ping @Okino:, vy jste tu tuším často přispíval. --Ján Kepler (diskuse) 6. 12. 2020, 14:43 (CET)
- @Ján Kepler: No na Wikipedii jsme bohužel došli až do fáze, kdy nejen že tam ty aktuality v takové míře jsou, ale dokonce jsme z kolonky aktualit na hlavní straně odmazali i odkaz na Wikizprávy. Chápu to, protože v době odebírání tady skoro nic nebylo. Až by se to tu znovu se zprávami rozběhlo, jakože je to na dobré cestě, tak by nemuselo být na škodu to nějak probrat i na Wikipedii. Autorské právo je prosté, leč k němu není pravidlo. Šablona
2020 Coolest Tool Award Ceremony on December 11th
Hello all,
The ceremony of the 2020 Wikimedia Coolest Tool Award will take place virtually on Friday, December 11th, at 17:00 GMT. This award is highlighting tools that have been nominated by contributors to the Wikimedia projects, and the ceremony will be a nice moment to show appreciation to the tools developers and maybe discover new tools!
You will find more information here about the livestream and the discussions channels. Thanks for your attention, Lea Lacroix (WMDE) 7. 12. 2020, 11:55 (CET)
Žádost o práva správce – Robins7
Hlasování bylo uzavřeno dne 28. 12. 2020 stewardem Ruslik0 po podání žádosti na Metě, kvůli dlouhodobé neaktivitě lokálního byrokrata. Práva byla dle tohoto pravidla přidělena na 6 měsíců s automatickým časem vypršení 28. 6. 2021, 4:50 (UTC). --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 28. 12. 2020, 16:41 (CET)
Robins7 (diskuse • příspěvky • počítadlo • zprávy • shrnutí • zablokování • všechny projekty)
Zdravím všechny. Vzhledem k diskusi výše jsem se rozhodl zahájit hlasování o přidělení práv správce. Jak jsem již několikrát zmínil, v mém plánu je znovu nastartovat tento projekt a vzhledem k mé zdejší aktivitě by se mi práva hodila a protože jsem zde prakticky denně několik hodin, využíval bych je také na patrole. Užíval bych je s rozvahou dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pro nějaká má další vyjádření nejenom ohledně práv správce viz předchozí již odkazovanou sekci Stav projektu a správci.
Vzhledem k tomu, že tu neexistují pravidla pro hlasování potažmo ŽOPS, hlasování potrvá přiměřeně dlouho vzhledem k situaci, minimálně však 2 týdny – tedy do 22. prosince 2020 0:10 SEČ. Vyhodnocuje jej osoba s oprávněními práva přidělit (tzn. byrokrat, v případě jeho dlouhodobé neaktivity pak steward).
Děkuji, --Robins7 (diskuse) 8. 12. 2020, 00:10 (CET)
Pro
- Jsem určitě pro, ale nevím, jestli má hlasování smysl, když se tu objevuje jen pár lidí. --Hugo (diskuse) 8. 12. 2020, 04:19 (CET)
- Pro. --Tchoř (diskuse) 8. 12. 2020, 10:42 (CET)
- Pro. Ale opravdu po přidělení práv nejdřív dělat potřebné, pak až pravidla apod. --Ján Kepler (diskuse) 8. 12. 2020, 14:46 (CET)
- Jednoznačně, oživení Wikizpráv je dle mě dobrý nápad, který si zaslouží velké díky. Možná se časem taky přidám… --Patriccck (diskuse) 9. 12. 2020, 19:53 (CET)
- Pro. Myslím si, že by bylo obnovení projektu rozhodně dobrým krokem. --David V. (diskuse) 11. 12. 2020, 19:43 (CET)
Proti
Průzkum přání komunity 2021
Zveme všechny zaregistrované uživatele k hlasování v průzkumu přání komunity pro rok 2021. Odteď do 21. prosince můžete hlasovat pro tolik různých přání, kolik chcete.
Průzkum sbírá přání pro nové a vylepšené nástroje pro zkušené editory. Po hlasování uděláme vše proto, abychom vaše přání splnili. Začneme s těmi, která získala největší popularitu.
My, Community Tech, jsme jedním z týmů nadace Wikimedia. Vytváříme a vylepšujeme nástroje pro editaci a správu wiki. Na čem pracujeme, rozhoduje výsledek průzkumu přání komunity. Přání můžete navrhovat jednou za rok. Po dvou týdnech můžete hlasovat pro ta, která vás nejvíc zajímají. Poté z průzkumu vybereme přání, na kterých budeme pracovat. Některá přání mohou splnit dobrovolní vývojáři nebo jiné týmy.
Čekáme na vaše hlasy. Děkujeme!
11. 12. 2020, 16:55 (CET)
Žádost o smazání
Pěkný podvečer, nenašel jsem zde žádnou nástěnku správců, tak žádám zde o smazání článku Prezident Zeman odtržený od reality a slabý premiér Andrej Babiš dle diskuse. Jestli se žádá nějak jinak, budu rád za poučení. S pozdravem --Patriccck (diskuse) 17. 12. 2020, 19:07 (CET)
- A nejspíš by se taky hodilo smáznout diskusi, neboť by byla tzv. osiřelá. --Patriccck (diskuse) 17. 12. 2020, 19:15 (CET)
Návrh: Povolení globálních správců
Ahoj všem,
navrhuji místní komunitě povolení tzv. globálních správců. Globální správci jsou malou mezinárodní skupinkou uživatelů, kteří mají práva správce na většině projektů Wikimedia (především těch co do množství správců malých), a to za účelem boji proti vandalismu a běžné údržbě. Zároveň také rádi a ochotně pomohou místní komunitě v případě, kdy narazí na nějaké technické problémy, k jejihž řešení jsou potřeba zvýšená práva.
České Wikizprávy v tuto chvíli mají jediného aktivního správce, Robins7. Domnívám se, že pro vylepšení "času odezvy" místních správců by bylo vhodné povolit zasahovat i těm globálním. Ti by tak mohli v případě zjevného vandalismu zasáhnout okamžitě, ale především na žádost místní komunity pomoci s implementací různých zlepšováků.
Globální správce z mé role jakožto stewarda znám jakožto rozumné wikimediány, kterým nejde o to nad projekty "převzít kontrolu", ale pomáhat místním komunitám. Myslím, že českým Wikizprávám by jejich aktivita mohla jedině prospět.
Díky za zvážení návrhu, --Martin Urbanec (diskuse) 29. 12. 2020, 20:42 (CET)
- Jsem pro, pomoc z „vyšších sfér“ se může hodit. --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 30. 12. 2020, 03:05 (CET)
- Já také souhlasím. --Hugo (diskuse) 30. 12. 2020, 06:13 (CET)
- Ale doufám, že ty vychytávky budou za to stát :-) --Ján Kepler (diskuse) 30. 12. 2020, 08:22 (CET)
- Podporuji, projektu to může jen pomoci. --janbery (diskuse) 1. 1. 2021, 22:36 (CET)
- Jasně, dle mě super nápad. --Patriccck (diskuse) 1. 1. 2021, 23:27 (CET)
Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 5. 1. 2021, 13:31 (CET)
Redaktorská výzva 2021
Zdravím všechny.
Chtěl bych komunitu informovat o založení Redaktorské výzvy 2021, iniciativy, jež si klade za cíl podpořit snahu o oživení projektu. Start je už 1. února 2021. Všichni účastníci jsou srdečně vítáni!
Na Metě požádám o CentralNotice banner (do té doby jsem nasadil sitenotice banner), tak jestli bych jenom mohl poprosit o vyjádření se k němu (ještě uvedu podrobnosti).
S pozdravem, --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 24. 1. 2021, 01:03 (CET)
- Hlásím, že CentralNotice banner byl úspěšně nasazen a SiteNotice banner deaktivován. Banner bude aktivní do 7. března 2021, což je datum, kdy bude ukončen zápis do druhého kola výzvy. --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 24. 1. 2021, 19:27 (CET)
Moving Wikimania 2021 to a Virtual Event
Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. Děkujeme!
Wikimania will be a virtual event this year, and hosted by a wide group of community members. Whenever the next in-person large gathering is possible again, the ESEAP Core Organizing Team will be in charge of it. Stay tuned for more information about how you can get involved in the planning process and other aspects of the event. Please read the longer version of this announcement on wikimedia-l.
ESEAP Core Organizing Team, Wikimania Steering Committee, Wikimedia Foundation Events Team, 27. 1. 2021, 16:15 (CET)
Project Grant Open Call
This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.
For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:
- Weekly proposals clinics via Zoom during the Open Call. Join us for #Upcoming_Proposal_Clinics|real-time discussions with Program Officers and select thematic experts and get live feedback about your Project Grants proposal. We’ll answer questions and help you make your proposal better. We also offer these support pages to help you build your proposal:
- Video tutorials for writing a strong application
- General planning page for Project Grants
- Program guidelines and criteria
Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us if you would like feedback or more information.
We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!
Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrantsŠablona:Atwikimedia.org. Please help us translate this message to your local language. MediaWiki message delivery (diskuse) 28. 1. 2021, 09:00 (CET)
Wiki Loves Folklore 2021 is back!
Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka
You are humbly invited to participate in the Wiki Loves Folklore 2021 an international photography contest organized on Wikimedia Commons to document folklore and intangible cultural heritage from different regions, including, folk creative activities and many more. It is held every year from the 1st till the 28th of February.
You can help in enriching the folklore documentation on Commons from your region by taking photos, audios, videos, and submitting them in this commons contest.
Please support us in translating the project page and a banner message to help us spread the word in your native language.
Kind regards,
Wiki loves Folklore International Team
MediaWiki message delivery (diskuse) 6. 2. 2021, 14:25 (CET)
Wikifunctions logo contest
2. 3. 2021, 02:45 (CET)
Univerzální kodex chování – Fáze 2
Univerzální kodex chování (UCoC) poskytuje obecný základ přijatelného chování pro celé hnutí Wikimedia a všechny jeho projekty. Tento projekt je nyní ve druhé fázi, která má za cíl stanovit jasné mantinely jeho vynucování. O celém projektu si můžete přečíst více na jeho projektové stránce.
Komise pro návrh: Výzva pro zájemce
Nadace Wikimedia hledá dobrovolníky, kteří by se stali členy komise pro návrh, jak učinit kodex vynutitelným. Tito dobrovolníci by se činnosti od konce dubna do července a poté v říjnu a listopadu věnovali od 2 do 6 hodin týdně. Je důležité, aby v komisi bylo rozmanité a inkluzivní zastoupení a byli v ní zastoupeni lidé různě zkušení, od zkušených uživatelů po nováčky, ti, již se stali cílem obtěžování, řešili ho, a také ti, kteří z něj byli neprávem obviněni.
Pokud se chcete do tohoto procesu zapojit nebo se o něm chcete dozvědět více, podívejte se na Universal Code of Conduct/Drafting committee.
Komunitní konzultace 2021: Upozornění a výzva pro dobrovolníky / překladatele
Od 5. dubna do 5. května 2021 proběhnou na mnoha projektech Wikimedia konzultace ohledně vynucování UCoC. Hledáme dobrovolníky, kteří by překládali důležité materiály nebo pomohli na svých projektech vést konzultace kladením doporučených klíčových otázek. Pokud máte zájem o některou z těchto rolí, prosím kontaktujte nás (v jazyce, který ovládáte nejlépe).
Více o této činnosti a dalších konzultacích, které se uskutečňují, zjistíte na Universal Code of Conduct/2021 consultations.
-- Xeno (WMF) (diskuse) 5. 4. 2021, 23:05 (CEST)
Global bot policy changes
Dobrý den!
I apologize for sending a message in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. According to the list, your wiki project is currently opted in to the global bot policy. As such, I want to let you know about some changes that were made after the global RfC was closed.
- Global bots are now subject to a 2 week discussion, and it'll be publicized via a MassMessage list, available at Bot policy/New global bot discussion on Meta. Please subscribe yourself or your wiki if you are interested in new global bots proposals.
- For a bot to be considered for approval, it must demonstrate it is welcomed in multiple projects, and a good way to do that is to have the bot flag on at least 5 wikis for a single task.
- The bot operator should make sure to adhere to the wiki's preference as related to the use of the bot flag (i.e., if a wiki doesn't want a bot to use the flag as it edits, that should be followed).
Thank you for your time.
Best regards,
—Thanks for the fish! talk•contribs 6. 4. 2021, 20:48 (CEST)
Line numbering coming soon to all wikis
From April 15, you can enable line numbering in some wikitext editors - for now in the template namespace, coming to more namespaces soon. This will make it easier to detect line breaks and to refer to a particular line in discussions. These numbers will be shown if you enable the syntax highlighting feature (CodeMirror extension), which is supported in the 2010 and 2017 wikitext editors.
More information can be found on this project page. Everyone is invited to test the feature, and to give feedback on this talk page.
-- Johanna Strodt (WMDE) 12. 4. 2021, 17:07 (CEST)
Suggested Values
Od 29. dubna bude možné navrhovat hodnoty pro parametry šablon. Navrhované hodnoty lze přidat do sekce TemplateData a budou se poté ve Vizuálním editoru zobrazovat v rozbalovací nabídce. To umožní uživatelům šablon rychle zvolit příslušnou hodnotu. Tím se omezují potenciální chyby a snižuje množství práce potřebné k vyplnění hodnot do šablony. I nadále bude možné zadat i jiné než navrhované hodnoty.
Další informace včetně podporovaných typů parametrů a způsobů uvedení navrhovaných hodnot lze najít: [1] [2]. Kdokoli může funkci otestovat a sdělit nám svůj názor na této diskusní stránce.
Timur Vorkul (WMDE) 22. 4. 2021, 16:08 (CEST)
Universal Code of Conduct News – Issue 1
Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021Read the full newsletter
Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.
Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.
You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.
- Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
- 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
- Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
- Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
- Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)
--MediaWiki message delivery (diskuse) 12. 6. 2021, 01:05 (CEST)
Wikimania 2021: Individual Program Submissions
Dear all,
Wikimania 2021 will be hosted virtually for the first time in the event's 15-year history. Since there is no in-person host, the event is being organized by a diverse group of Wikimedia volunteers that form the Core Organizing Team (COT) for Wikimania 2021.
Event Program - Individuals or a group of individuals can submit their session proposals to be a part of the program. There will be translation support for sessions provided in a number of languages. See more information here.
Below are some links to guide you through;
Please note that the deadline for submission is 18th June 2021.
Announcements- To keep up to date with the developments around Wikimania, the COT sends out weekly updates. You can view them in the Announcement section here.
Office Hour - If you are left with questions, the COT will be hosting some office hours (in multiple languages), in multiple time-zones, to answer any programming questions that you might have. Details can be found here.
Best regards,
MediaWiki message delivery (diskuse) 16. 6. 2021, 06:18 (CEST)
On behalf of Wikimania 2021 Core Organizing Team
Potvrzení správce – Robins7
Robins7 (diskuse • příspěvky • počítadlo • zprávy • shrnutí • zablokování • všechny projekty ♦ blokování • zamykání • mazání)
Zdravím. Chtěl bych zdejší komunitu požádat o vyjádření k žádosti o prodloužení práv správce. Jako správce tady působím od 28. prosince 2020 a vzhledem k tomu, že mi práva nebyla přidělena lokálním byrokratem, ale stewardem, jsou pouze dočasná a jejich platnost vyprší 28. června 2021.
Technické možnosti správce mi opravdu usnadňovaly práci při jakémsi „úklidu“ projektu, který však zdaleka není u konce, rád bych v tom pokračoval a práva bych určitě využíval. V únoru a březnu jsem inicioval Redaktorskou výzvu 2021, skrze kterou jsem si chtěl udělat obrázek o stavu projektu co se týče přispěvatelů. Počet účastníků asi není nijak překvapivý, což je, řekl bych, problém číslo jedna, který samozřejmě takhle jednoduše nevyřešíme a bylo by to na samostatnou diskusi. Nicméně můj ToDo list je zatím splněný asi z poloviny a předpokládám, že v něm určitě něco ještě chybí. Zahrnuje mimo jiné rozšíření zázemí nápověd pro případné nové přispěvatele, nebo sérii několika návrhů, které ještě připravuji a u kterých považuji za správné, aby je projednala komunita a s realizací některých z nich by se mi hodily správcovské nástroje. Rozhodně chci také psát co nejvíce zpráv, což je základ. Kromě toho samozřejmě sleduji patrolu (když je co kontrolovat… :D), takže i přes mou květnovou „výluku“ kvůli časovému vytížení, která mě mrzí, se těším na další spolupráci a posun projektu.
Hlasování potrvá dle tohoto pravidla minimálně 1 týden – tedy do 26. června 2021 11:25 SEČ. Opět jej vyhodnocuje osoba s oprávněním práva přidělit (respektive prodloužit), tedy lokální byrokrat, v případě jeho dlouhodobé neaktivity pak steward.
Teď už je to na vás. Děkuji, s pozdravem, --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 19. 6. 2021, 11:25 (CEST)
Pro
- Pro. Pokud by se projekt podařilo alespoň do určité míry znovu rozjet, rád se na něm budu také částečně podílet. --David V. (diskuse) 19. 6. 2021, 19:09 (CEST)
- Pro. Nevidím důvod hlasovat proti. Držím palce, ať se dílo daří. --Hugo (diskuse) 20. 6. 2021, 20:56 (CEST)
- Pro. --Tchoř (diskuse) 20. 6. 2021, 20:58 (CEST)
Proti
Editing news 2021 #2
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Seznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje
Začátkem tohoto roku redakční tým provedl rozsáhlou studii nástroje Odpověď. Hlavním cílem bylo zjistit, zda nástroj pomohl novým editorům komunikovat na wiki. Dalším cílem bylo zjistit, zda komentáře, které noví editoři vytvořili pomocí nástroje, bylo třeba vracet zpět častěji než komentáře nováčků vytvořené pomocí stávajícího stránkového editoru.
Hlavní výsledky byly:
- Nováčci, kteří měli automatický přístup ("default on") k nástroji Odpověď, psali komentáře na diskusní stránku častěji.
- Komentáře, které nováčci psali pomocí nástroje Odpověď, musely být revertovány méně často než komentáře psané s použitím stránkového editoru.
Tyto výsledky vedou editační tým k důvěře, že jde o užitečný nástroj.
Výhled
Tým plánuje zpřístupnit tento nástroj v příštích měsících jako nastavení s možností vypnutí všem uživatelům. K tomu už došlo na arabské, české a maďarské Wikipedii.
Dalším krokem bude vyřešení technických otázek. Následně bude nástroj Odpověď distribuován nejdříve Wikipediím, které se podílely na studii. Potom bude postupně distribuován ostatním wikipediím a všem wiki projektům v rámci WMF.
Nyní si již můžete „Diskusní nástroje“ zapnout ve zkušebním režimu. Jakmile dostanete nástroj Odpověď, můžete svá nastavení kdykoli změnit v Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion.
24. 6. 2021, 16:14 (CEST)
Server switch
Read this message in another language • Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka
The Wikimedia Foundation tests the switch between its first and secondary data centers. This will make sure that Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to do a planned test. This test will show if they can reliably switch from one data centre to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.
Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop while the switch is made. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.
You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.
- You will not be able to edit for up to an hour on Tuesday, 29 June 2021. The test will start at 14:00 UTC (07:00 PDT, 10:00 EDT, 15:00 WEST/BST, 16:00 CEST, 19:30 IST, 23:00 JST, and in New Zealand at 02:00 NZST on Wednesday 30 June).
- If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.
Other effects:
- Background jobs will be slower and some may be dropped. Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
- There will be code freezes for the week of June 28. Non-essential code deployments will not happen.